آندوسکوپی بینی و سینوس

به طور کلی بهتر است بدانید که سینوس ها حفره های تو خالی هستند که درون جمجمه ، گونه ها و پایین پیشانی و در میان چشم ها و همچنین اطراف بینی نیز قرار دارند. سینوس ها مخاطی را تولید می کنند که سبب جلوگیری از ورد آلاینده ها ، خاک و ارگانیسم های عفونی درون بینی می شود. گاهی اوقات ممکن است این عضو در برخی افراد دچار عفونت شود ، به همین منظور لازم است افراد برای درمان آن تحت آندوسکوپی بینی و سینوس نیز قرار بگیرند. شما عزیزان در صورت نیاز به انجام این پروسه درمانی می توانید ، با مطالعه مقاله زیر که توسط بهترین جراح بینی تهران دکتر وحیده درتاج تهیه شده است به اطلاعت مورد نیاز دست یابید. 

آندوسکوپی بینی و سینوس - دکتر وحیده درتاج در تهران

 از سینوس و عملکرد آن چه می دانید ؟

وظیفه اصلی سینوس ها مرطوب نگه داشتن مجرای تنفسی و همچنین تامین اکسیژن مورد نیاز برای بافت های نواحی مختلف صورت می باشد. همچنین از دیگر وظایف این عضو می توان به بهبود حس بویایی در افراد نیز اشاره کرد. سینوس ها عضوی بسیار حساس هستند ، که دست یابی به آن ها نیز بسیار دشوار می باشد. در صورت بروز هر عارضه ای نیاز است تا افراد تحت جراحی قرار گیرند ، که با استفاده از پروسه آندوسکوپی بینی و سینوس دسترسی بسیار آسان تر بوده و همچنین یک روش درمانی تکمیلی شناخته می شود.

مزایای فوق العاده همراه با آندوسکوپی بینی و سینوس چیست ؟

 1. کم تهاجم
 2. احساس درد بسیار خفیف
 3. خونریزی ، تورم و کبودی بسیار کم
 4. بدون نیاز به ایجاد برش در داخل بینی
 5. دوره نقاهت کوتاه و بهبودی در زمانی بسیار کوتاه

اقدامات قبل از جراحی سینوس در تهران

 • توصیه می شود قبل از آغاز فرایند جراحی ، بیماران یک دوره درمانی با استفاده از قرص و سرم های شست و شو را امتحان کرده باشند.
 • در برخی موارد خاص ، که افراد تجربه استنت قلبی دارند ، نباید بیش از حد از برخی دارو ها استفاده کنند ، در نتیجه پزشک را از دارو های مصرفی خود مطلع کنید.
 • مصرف هر گونه دارو همچون ایبوپروفن و آسپرین را لازم است قبل از آندوسکوپی بینی و سینوس متوقف کنید.
آندوسکوپی بینی و سینوس - دکتر وحیده درتاج در تهران

انواع روش های جراحی سینوس در تهران

آندوسکوپی بینی و سینوس

یکی از شایع ترین و پر کاربرد ترین جراحی ها به منظور بهبود مشکلات موجود در سینوس ها ، انجام آندوسکوپی سینوس می باشد. در این مواقع جراحی با استفاده از آندوسکوپی با استفاده از بی حسی های موضعی و حتی در برخی مواقع بیهوشی انجام می شود ، که جراح بینی در تهران طی آن از ابزاری به نام آندوسکوپ استفاده می کند. با وارد کردن آندوسکوپ داخل بینی که دوربین بسیار کوچکی بر روی آن وجود دارد ، جراح دید بهتری داشته و با تمرکز بالا و کافی پروسه جراحی را آغاز می کند.

سینوپلاستی با بالون

در صورتی که جراح تمایلی به برداشت بافت سینوس ها را نداشته باشد ، از پروسه سینوپلاستی با بالون بکار می گیرد. در این پروسه از آندوسکوپی بینی و سینوس جراح لوله ای بسیار نازک را داخل حفره بینی کرده و بالون را باد می کند. با انجام این تکنیک مجاری بینی تمیز شده و مجاری تنفسی همراه با سینوس ها پهن تر می شود ، تا تخلیه بهتر صورت گیرد.

کاهش ضخامت شاخک

ممکن است مشکلات مربوط به سینوس ها ناشی از تورم شاخک های بینی باشد. در واقع این شاخک ها در مسیر تنفسی قرار دارند که هوای تنفسی را مرطوب می کنند. این تکنیک از آندوسکوپی بینی و سینوس با بکار گیری جراح از بی حسی موضعی انجام شده که طی آن جراح رینوپلاستی در تهران هیچ گونه برشی را در سطح پوست بیمار ایجاد نمی کند.

جراحی کالدول لوک

جراحی به صورت باز کالدول لوک نام دارد. این پروسه جراحی در سینوزیت مزمن در حفره ماگزیلاری ( حفره های استخوانی موجود در زیر چشم و داخل گونه ) انجام می شود. البته باید بدانید که این پروسه درمانی با توجه به تهاجم بالایی که دارد به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

آندوسکوپی بینی و سینوس ها تحت نظر دکتر درتاج در تهران

کدام دسته افراد کاندیدای مناسبی برای آندوسکوپی بینی و سینوس می باشند ؟

 1. افرادی که با انجام پروسه های درمانی مشکلات سینوس در آن ها بهبود پیدا نکرده است.
 2. افرادی که مسیر عبور مایعات در آن ها تنگ یا مسدود شده است و اغلب دچار عفونت های شدید شده اند.
 3. افرادی که به علت وجود اختلال در آناتومی سینوس و بینی دچار اختلالات تنفسی شده اند.
 4. بیمارانی که دچار مشکلات التهاب یا تورم در داخل سینوس ها شده اند.

علت بکارگیری از پروسه آندوسکوپی بینی و سینوس چیست ؟

طی این پروسه جراحی ، هر گونه انسدادی که در راه زهکشی سینوس ها تداخل ایجاد کند ، درمان شده و از بین می رود. این انسداد های به وجود آمده ممکن است به دلیل وجود مشکلات آناتومی استخوانی ، مخاط و پولیپ بینی ، تورم در بافت های سینوس یا توده های بینی و سینوس می باشد.

نکته : توجه داشته باشید که در میان موارد نام برده پولیپ بینی و سینوزیت از شایع ترین دلایل نیاز افراد به جراحی سینوس می باشد.

علت نیاز افراد به آندوسکوپی بینی و سینوس چیست ؟

علائم ایجاد سینوزیت ، تجمع چرک و مایع مخاطی بینی و سرفه های مکرر و غیر قابل درمان ، احتقان در سر و سر درد و مسدود شدن گوش می باشد.

آیا عارضه سینوزیت بدون بکار گیری از جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس بهبود می یابد ؟

بله ، بهتر است بدانید که در برخی موارد نیاز به انجام جراحی سینوس نبوده و بیماران می توانند با استفاده از دارو های تجویز شده از جانب جراح گوش و حلق و بینی در تهران آن را نیز کنترل و درمان کنند. جراحی سینوس ها تنها در مواقعی مورد نیاز می باشد که دارو نتواند سینوزیت موجود را بهبود بخشد و همچنین عوارض ناشی از آن ها به مرور زمان افزایش پیدا کند.

آیا این پروسه درمانی موفقیت آمیز است ؟

توجه داشته باشید که با بکارگیری از روش های جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس در میان هر 100 نفر حدود 90 نفر از بیماران نتیجه ای فوق العاده از این تکنیک درمانی به دست خواهند آورد.

آیا امکان جراحی همزمان پولیپ بینی ، جراحی زیبایی بینی و سینوس ها وجود دارد ؟

توجه داشته باشید که برخی از جراحان ترجیح می دهند تا ابتدا جراحی سینوس را به صورت جدا گانه از پولیپ بینی انجام دهند ، اما برخی دیگر از جراحان همزمان با آندوسکوپی بینی جراحی زیبایی بینی را نیز انجام خواهند داد. این که کدام تکنیک کاربردی تر و موثر می باشد به نظر جراح شما با توجه به شرایط شما نیز بستگی دارد.

پس از پایان فرایند عمل سینوس ها چقدر زمان می برد تا افراد بهبود یابند ؟

با توجه به وسعت جراحی انجام شده ، دوران بهبود بیماران حدود چند روز زمان خواهد برد. برای آن که به طور کامل بعد از آندوسکوپی بینی و سینوس بهبود پیدا کنید ، حدود یک هفته زمان خواهد برد. در واقع توصیه می شود تا بیماران از انجام فعالیت هایی که سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود خودداری نمایند. از جمله این فعالیت ها می توان به دویدن ، ورزش کردن و وزنه برداری اشاره کرد ، که در جلسات مشاوره از جانب جراح بینی خوب در تهران به بیماران توصیه خواهد شد.

آیا روش های غیر از جراحی برای درمان سینوس ها وجود دارد ؟

در کنار آندوسکوپی بینی و سینوس ، روش های درمانی متعددی وجود دارد که می توان سینوزیت را کنترل و درمان کند ، از جمله آن ها می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

 • آنتی بیوتیک ها
 • آنتی هیستامین ها
 • استروئید های خوراکی
 • اسپری های استروئیدی بینی
 • دارو های موثر در درمان آلرژی
 • شست و شوی مرتب بینی با سرم یا نمک

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمود موسوی

با سلام خدمت شما
لطفا بفرمایید که برای تشخیص سینوزیت یا پولیپ و انجام آندوسکوپی تشخیصی. باید چکار کرد و به چه کسی مراجعه نمود؟!
متشکرم

ادمین

سلام آقای موسوی
جهت اندوسکوپی تشخیصی میتوانید اگر تهران هستید از مطب من وقت آندوسکوپی بگیرید.

نادریفر

سلام و عرض ادب
ببخشید مطب شما چه روزهایی تشریف دارید؟

ادمین

سلام مطب شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳:۳۰ تا ۹:۰۰ باز است

جلال

میشه بفرمایید برای انجام اندوسکوپی بینی از چه متخضی باید نوبت گرفت؟