مراقبت های بعد از جراحی گوش

به شما زیبا جویان عزیز خسته نباشید می گویم ، شما نصف بیشتر راه را رفتید و حال وارد مرحله ای می شوید که به آن دوران طلایی می گویند . رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش و عدم رعایت مراقبت ها در دوره نقاهت می تواند هر دو تاثیر خود را بر نتیجه عمل می گذارند. یکی از مسیر ها شما را به بهبودی سریع و نتیجه صد درصدی می رساند و راه دیگری ممکن است باعث تداخل در فرایند ریکاوری و کاهش روند بهبودی و حتی در بعضی موارد ایجاد مشکل در سلامتی شما شود. دکتر وحیده درتاج متخصص گوش و حلق بینی در تهران با سابقه درخشان در زمینه جراحی گوش موفقیت آمیز ، برای شما در این مقاله صفر تا صد مراقبت ها را شرح داده است.

مراقبت های بعد از جراحی گوش - دکتر وحیده درتاج در تهران

بلافاصله پس از جراحی گوش در تهران

پس از جراحی اتوپلاستی ، بهتر است از شخص دیگری در دوره نقاهت کمک بگیرید تا طی 24 الی 48 ساعت اول درکنار شما باشد و در انجام امور به شما کمک کند.

 • یک رژیم غذایی سبک پس از جراحی گزینه ای فوق العاده برای شما خواهد بود. تغذیه را با مصرف آرام مایعات شروع کنید .خوردن سوپ در این بازه بسیار مناسب و مفید است . رژیم غذایی خود را تا 48 ساعت ادامه دهید و اگر پس از این بازه زمانی به هنگام خوردن غذا علائمی همچون حالت تهوع داشتید ، رژیم غذایی خود را یک الی دو روز  دیگر ادامه دهید. داروی های مسکن تجویز شده از جانب پزشک را همراه با غذا مصرف کنید.
 • جراح گوش یک داروی ضد اضطراب یا شل کننده عضلانی (والیوم) را تجویز می کند ، که به منظور جلوگیری از تشدید چرخه درد نیز میتوان مورد استفاده قرار گیرد. مصرف والیوم را به یک الی دو ساعت بعد از داروی مسکن موکول کنید. برای جلوگیری از یبوست از قرص ضد یبوست همراه با داروهای مسکن استفاده کنید (مانند دوکولاکس بدون نسخه).  هرگز در دوره مراقبت های بعد از جراحی گوش سیگار نکشید ، این نکته بسیار مهم است و شما باید توجه کافی به آن داشته باشید.
 • کمپرس یخ  در 48 ساعت اول روی نواحی ملتهب گوش خود قرار دهید تا تورم بعد از عمل کاهش یابد. در این زمان پانسمان سر را بردارید. به مدت 6 تا 8 هفته پس از عمل جراحی ، هنگام خواب یا در حین فعالیت های ورزشی از هد بند روی گوش ها استفاده کنید.

هدبند های مراقبتی بعد از اتوپلاستی

بلافاصله پس از جراحی گوش ، یک پانسمان حجیم گوش های شما را می پوشاند. یک تا هفت روز بعد این پانسمان با یک پانسمان سبک ‌تر در کنار هدبندی پهن کاملاً گوش‌های شما را خواهد پوشاند. هدبند از گوش‌های شما محافظت می‌ کند و در صورت برخورد تصادفی یا خم شدن ، آن ‌ها را در محل جدید خود نگه می ‌دارد.  اکثر بیماران برای یک یا دو هفته اول از مراقبت های بعد از جراحی گوش در تهران باید تمام روز و شب از هدبند استفاده کنند ؛ سپس فقط در طول شب در بازه زمانی حدودا یک ماهه به ستفاده از هد بند نیازمند خواهند بود.

مراقبت های لازم بعد از جراحی گوش

 1. مهم است که شب بعد از جراحی به خوبی استراحت کنید و سر خود را بالا نگه دارید.
 2. هر چه زودتر راه رفتن را شروع کنید ، زیرا به کاهش تورم و احتمال لخته شدن خون کمک می کند.
 3. تا 24 ساعت اولیه پس از جراحی در مراقبت های بعد از جراحی گوش ، رانندگی نکنید و دیگر داروهای ضد درد (مواد مخدر) مصرف نکنید.
 4. بزرگسالان بسته به شغل ، تقریباً 5 روز پس از جراحی می توانند به محل کار خود بازگردند.
 5. شما می توانید فعالیت های اجتماعی خود را در پنج الی ده روز از سر بگیرید.
 6. از هر گونه فعالیتی که ممکن است باعث خم شدن گوش ها ، به مدت تقریباً یک ماه خودداری کنید.
 7. شما می توانید ورزش های فیزیکی و پر برخورد را یک الی دو ماه بعد از عمل آغاز کنید. حداقل به مدت دو هفته از ورزش شدید خودداری کرده و به مدت سه هفته وزنه برداری نکنید.
 8. دو هفته از پوشیدن لباس هایی که به گوش شما فشار می اورند ، استفاده نکنید
 9. طبق دستورالعمل مراقبت های بعد از جراحی گوش ، تا 2 هفته از جویدن غذاهای سفت اجتناب نمایید.
 10. میتوانید پس از تعویض پانسمان ، که در فاصله  یک هفته ای بعد از جراحی است ، دوش بگیرید.
 11. حداقل به مدت 12 ماه در زمان مراقبت های بعد از اتوپلاستی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 12. برش های ایجاد شده در جراحی گوش را تمیز نگه دارید و هر روز از نظر علائم عفونت بررسی کنید.
 13. در تمام روز به مدت 14 روز از پانسمان های بند چانه یا سر بند استفاده کنید. این هدبند ها برای نگه داشتن گوش های جدید شما در موقعیت مناسب است.  پس از آن شب ها به مدت سه الی شش هفته از یک هدبند تمیز استفاده کنید.
 14. شما می توانید پس از برداشتن پانسمان  5 الی 7 روز بعد ، برای استحمام از شامپو های ملایم استفاده کنید.  فقط از شامپو بچه استفاده کنید و به مدت یک هفته موهایتان را سشوار نکرده و از محصولات حالت دهنده استفاده نکنید.

نحوه خوابیدن بعد از اتوپلاستی

تورم بخشی طبیعی از روند بهبودی است.  با بالا نگه داشتن سر خود مطابق با راهنمایی های مراقبت های بعد از جراحی گوش ، به خصوص در هنگام خواب ، تورم را به حداقل برسانید.  معمولاً چند بالش برای بالا بردن سرتان کافی است. چه در بیداری و چه  به هنگام استراحت ، باید از خم شدن گوش ها خودداری کنید. همچنین از خوابیدن بر روی گوش های تازه جراحی شده بپرهیزید زیرا سبب افزایش درد در شما خواهد شد و  ممکن است خطر خونریزی را نیز در شما افزایش دهد.

تورم بعد از اتوپلاستی

شما در مراقبت های بعد از جراحی گوش ضربان ، درد ، تورم ، قرمزی و بی حسی را موقتا احساس خواهید کرد که تورم حاصل از آن به طور معمول یک تا دو ماه زمان خواهد برد  و تورم باقی مانده تا شش ماه ادامه پیدا می کند. پانسمان‌ و بانداژها ، اهرم فشاری هستند که در اطراف گوش‌ها و سر، به سبک عمامه بلافاصله پس از جراحی اعمال می‌ شود.  مقداری تورم و کبودی ممکن است در بازه ده الی چهارده روزه ایجاد و بهبود یابد. تورم در هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است ، حتی ممکن است تورم در سه الی چهار روز اول قبل از فروکش کردن افزایش یابد. بیشتر تورم شما باید طی دو تا سه هفته اول برطرف شود ، با این حال انتظار داشته باشید که در طول دو تا سه ماه آینده نوسانات جزئی در تورم باقی مانده داشته باشید.  ممکن است کمی بی حسی در اطراف عمل وجود داشته باشد. احساسات غیر معمول ، سوزن و سوزن شدن و حساسیت به لمس  از دیگر علائمی است که تا بهبدی کامل زیبا جویان آن را احساس خواهند کرد.

برای کاهش تورم پس از اتوپلاستی چه باید کرد ؟

بالا نگه داشتن سر تا حد امکان در دو تا سه هفته اول ، اجتناب از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین در سه هفته اول و اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید برای دو تا سه ماه اول می تواند در روند بهبودی تورم در مراقبت های بعد از جراحی گوش اقدامی فوق العاده باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

 • تورم یا کبودی شما افزایش یافت.
 • اگر لخته خون روی گوش ایجاد شود.
 • تورم و قرمزی بعد از چند روز ادامه داشت و بهبود نیافت.
 • در صورتی که قرمزی در امتداد برش افزایش یابد.
 • اگر درد شدید یا افزایش یافته ای دارید که با دارو تسکین نمی یابد.
 • از محل برش ها ترشحات مایل به زرد یا سبز داشتید یا متوجه بوی بد آن شدید.
 • اگر خونریزی ناشی از برش ها دارید که کنترل آن با فشار کم مشکل است.
 • در صورت داشتن عوارض جانبی داروها در مراقبت های بعد از جراحی گوش در تهران همانند بثورات پوستی ، تهوع و سردرد ، استفراغ و حتی در مواقعی که دمای دهانی بیش از 38/5 درجه باشد.
 • اگر در هر مقطعی دچار تنگی نفس شدید ، لطفاً به اورژانس مراجعه کنید ، زیرا این امر می تواند نشان دهنده آمبولی ریوی (لخته شدن خون در ریه) باشد.

آیا آثار بخیه و زخم برروی گوش ها باقی می ماند ؟

معمولاً یک اسکار ظریف در پشت گوش وجود دارد ، که در نهایت محو می شود.  انتظار نداشته باشید هر دو گوش کاملاً مطابقت داشته باشند ، زیرا تقارن کامل در گوش ها بعید و غیر طبیعی است.

تا چه مدت پس از جراحی گوش نمی توان از گوشواره و ایرپاد استفاده کرد ؟

تا زمان بهبودی در مراقبت های بعد از جراحی گوش در تهران و در  بازه زمانی یک الی سه ماه به هیچ عنوان از گوشواره و هر ابزاری که با گوش تماس مستقیم دارد ، اجتناب کنید. گوش در این بازه زمانی ملتهب و حساس هستند و انداختن گوشواره و یا ایرپاد علاوه بر ایجاد درد می تواند در روند بهبودی تداخل ایجاد کند ، پس بهتراست تا بهبودی کامل شکیبا باشید .

چه زمانی بخیه های اتوپلاستی کشیده می شوند ؟

همه بخیه ها در مراقبت های بعد از جراحی گوش در تهران و در عرض یک الی دو هفته یا کشیده می شوند و یا در مواردی که بخیه ها جذبی هستند خود به خود جذب می شوند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها