وزوز گوش

وزوز گوش

 • دکتر وحیده درتاج • جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

بررسی اجمالی وزوز گوش

وزوز گوش ادراک صدا یا زنگ زدن در گوش است. یک مشکل شایع است که حدود 15 تا 20 درصد از افراد را مبتلا می کند. وزوز گوش به خودی خود یک بیماری نیست – این یک علامت از یک بیماری اساسی مانند کاهش شنوایی مربوط به سن ، آسیب گوش یا اختلال در سیستم گردش خون است.

اگرچه ناخوشایند است ،ولی وزوز گوش معمولاً نشانه چیز جدی نیست. اگرچه با افزایش سن می تواند بدتر شود ، برای بسیاری از افراد ، وزوز گوش با درمان بهبود می یابد. درمان علت اصلی مشخص شده گاهی کمک می کند. سایر روشهای درمانی باعث کاهش یا پوشاندن سر و صدا می شوند و وزوز گوش کمتر احساس میشود.

وزوز گوش

وزوز گوش
وزوز گوش یاtinnitus میتواند توسط موهای شکسته یا آسیب دیده روی سلولهای شنوایی،چرخیدن خون در شریان کاروتید یا ورید جوگولر،اختلالات مفصل فکی گیجگاهی(TMJ),و اختلالات مسیرهای شنوائی مغز ایجاد شود.

علائم وزوز گوش

وزوز گوش احساس صدا،در زمانی است که هیچ صدای خارجی وجود ندارد. علائم وزوز گوش ممکن است شامل این نوع نویزهای غیر واقعی در گوش شما باشد:

 • زنگ مانند
 • وزوز مانند
 • غرش مانند
 • کلیک کردن
 • سوت مانند
 • زمزمه مانند

صدای ذهنی ممکن است از نظر فرکانس،صدای کم وغرشی تا صدای بلند و زیاد متغیر باشد و ممکن است آن را در یک یا هر دو گوش بشنوید. در بعضی موارد ، صدا می تواند آنقدر بلند باشد که بتواند توانایی شما در تمرکز یا شنیدن صدای خارجی را مختل کند. وزوز گوش ممکن است همیشه وجود داشته باشد ، یا ممکن است بیاید و برود.

وزوز گوش

انواع وزوز گوش

دو نوع وزوز گوش وجود دارد.

وزوز گوش ذهنی فقط وزوز گوش است. این رایج ترین نوع وزوز گوش است. این بیماری ممکن است در اثر مشکلات گوش در گوش بیرونی ، میانی یا داخلی شما ایجاد شود. همچنین می تواند ناشی از مشکلاتی در اعصاب شنوایی (شنوایی) یا بخشی از مغز شما باشد که سیگنال های عصبی را به عنوان صدا (مسیر شنیداری) تفسیر می کند.

وزوز گوش آشکار وزوز گوشی است که پزشک شما هنگام معاینه می تواند بشنود. این نوع نادر از وزوز گوش ممکن است در اثر مشکل عروق خونی ، وضعیت استخوان گوش میانی یا انقباضات عضلانی ایجاد شود.

وزوز گوش

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

*اگر وزوز گوش دارید که شما را آزار می دهد ، به پزشک مراجعه کنید.

*اگر وزوز گوش بعد از عفونت تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ایجاد می شود و وزوز گوش شما طی یک هفته بهبود نمی یابد

در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

اگر شما وزوز گوشی دارید که به طور ناگهانی یا بدون دلیل مشخص رخ می دهد و یا دچار کاهش شنوایی یا سرگیجه می شوید

وزوز گوش

علل وزوز گوش

تعدادی از شرایط سلامتی می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شود. در بسیاری موارد ، علت دقیقی هرگز پیدا نمی شود.

یک علت شایع وزوز گوش صدمه به سلول های داخلی موئی گوش است. موهای ریز و ظریف در گوش داخلی شما در پاسخ به فشار امواج صوتی حرکت می کنند. این باعث می شود سلول ها سیگنال الکتریکی را از طریق عصبی از گوش شما (عصب شنوایی) به مغز شما منتقل کنند. مغز شما این سیگنال ها را صدا تعریف می کند. اگر موهای درون گوش داخلی شما خم شده یا شکسته باشد ، می توانند تکانه های الکتریکی تصادفی را به مغز شما “نشت” کنند و باعث وزوز گوش می شوند.

سایر دلایل وزوز گوش شامل سایر مشکلات گوش ، شرایط سلامتی مزمن و صدمات یا شرایطی است که بر روی اعصاب گوش شما یا مرکز شنوایی در مغز شما تأثیر می گذارد.

علل شایع وزوز گوش

تعدادی از شرایط سلامتی می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شود. در بسیاری موارد ، علت دقیقی هرگز پیدا نمی شود.

یک علت شایع وزوز گوش صدمه به سلول های داخلی موئی گوش است. موهای ریز و ظریف در گوش داخلی شما در پاسخ به فشار امواج صوتی حرکت می کنند. این باعث می شود سلول ها سیگنال الکتریکی را از طریق عصبی از گوش شما (عصب شنوایی) به مغز شما منتقل کنند. مغز شما این سیگنال ها را صدا تعریف می کند. اگر موهای درون گوش داخلی شما خم شده یا شکسته باشد ، می توانند تکانه های الکتریکی تصادفی را به مغز شما “نشت” کنند و باعث وزوز گوش می شوند.

سایر دلایل وزوز گوش شامل سایر مشکلات گوش ، شرایط سلامتی مزمن و صدمات یا شرایطی است که بر روی اعصاب گوش شما یا مرکز شنوایی در مغز شما تأثیر می گذارد.

*استخوان گوش تغییر می کند. سفت شدن استخوان ها در گوش میانی شما (اتواسکلروز) ممکن است بر شنوایی شما تأثیر بگذارد و باعث وزوز گوش شود. این وضعیت که به دلیل رشد غیر طبیعی استخوان ایجاد می شود ، در خانواده ها تمایل ژنتیکی دارد.

سایر علل وزوز گوش

برخی از دلایل وزوز گوش کمتر دیده می شود ، از جمله:

بیماری منییر:

وزوز گوش می تواند نشانه اولیه بیماری منییر باشد ، یک اختلال گوش داخلی است که ممکن است در اثر فشار غیر طبیعی مایعات گوش داخلی ایجاد شود.

اختلالات TMJ:

مشکلات مربوط به مفصل گیجگاهی فکی ،( مفصل در هر طرف سر شما در جلوی گوش های شما ، جایی که استخوان فک تحتانی به جمجمه شما متصل میشود قرار دارد)، می تواند باعث ایجاد وزوز گوش شود.

آسیب دیدگی سر یا آسیب دیدگی گردن:

ضربه به سر یا گردن می تواند بر گوش داخلی ، اعصاب شنوایی یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. چنین صدماتی عموماً در یک گوش باعث وزوز گوش می شود.

نوروم آکوستیک:

این تومور غیر سرطانی (خوش خیم) بر روی عصب جمجمه ای که از مغز شما تا گوش داخلی امتداد دارد ایجاد می شود و عصب تعادل و شنوایی را کنترل می کند. همچنین به آن شوانوم دهلیزی گفته می شود ، این حالت عموما باعث ایجاد وزوز گوش فقط در یک گوش می شود.

اختلال عملکرد لوله استاش:

در این شرایط لوله ای در گوش شما که گوش میانی را به بالای گلوی شما وصل می کند ، تمام مدت در حالت باز باقی می ماند و این باعث می شود گوش شما احساس پر شدن کند. از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن ، بارداری و پرتودرمانی گاهی می توانند باعث این نوع اختلال شود.

اسپاسم عضلات در گوش داخلی:

عضلات در گوش داخلی می توانند منقبض شوند (اسپاسم) ، که می تواند منجر به وزوز گوش ، افت شنوایی و احساس پر بودن در گوش شود. این گاهی اوقات بدون دلیل قابل توضیح اتفاق می افتد ، اما می تواند در اثر بیماریهای عصبی ، از جمله مولتیپل اسکلروزیس ایجاد شود.

اختلالات رگهای خونی مرتبط با وزوز گوش

در موارد نادر ، وزوز گوش در اثر اختلال در رگ های خونی ایجاد می شود. به این نوع وزوز گوش ضربانی گفته می شود. علل آن عبارتند از:

آترواسکلروز:

با افزایش سن و ایجاد کلسترول و سایر رسوبات ، رگهای خونی عمده نزدیک گوش میانی و داخلی شما مقداری از خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند – توانایی انعطاف پذیری یا انبساط و انقباض عروق با هر ضربان قلب-. این امر باعث می شود جریان خون نیرومند تر شود و تشخیص ضربان را در گوش شما آسان تر می کند. معمولاً می توانید این نوع وزوز گوش را در هر دو گوش بشنوید.

تومورهای سر و گردن:

توموری که بر روی رگهای خونی در سر یا گردن شما فشار می آورد (نئوپلاسم عروقی) می تواند باعث وزوز گوش و علائم دیگر شود.

فشار خون بالا:

فشار خون بالا و عواملی که باعث افزایش فشار خون می شوند ، از جمله استرس ، الکل و کافئین ، می توانند وزوز گوش را پررنگ تر جلوه دهند.

جریان خون آشفته:

باریک شدن یا پیچ خوردن در شریان گردن (شریان کاروتید) یا ورید در گردن شما (رگ ژوگولار) می تواند باعث ایجاد تلاطم و جریان خون نامنظم شود و منجر به وزوز گوش شود.

ناهنجاری مویرگ ها:

وضعیتی به نام ناهنجاری وریدی شریانی (AVM) ، اتصالات غیرطبیعی بین شریانها و وریدها می تواند منجر به وزوز گوش شود. این نوع وزوز گوش معمولاً فقط در یک گوش مشاهده می شود.

داروهایی که می توانند باعث وزوز گوش شوند

تعدادی از داروها ممکن است باعث ایجاد و یا بدتر شدن وزوز گوش شوند. بطور کلی هرچه دوز این داروها بیشتر باشد ، وزوز گوش بدتر می شود. اغلب هنگام قطع مصرف این داروها سر و صدای ناخواسته ناپدید می شود. داروهای شناخته شده برای ایجاد و یا بدتر شدن وزوز گوش عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها ، از جمله پلی مکسین B ، اریترومایسین ، وانکومایسین و نئومایسین
 • داروهای سرطان از جمله متوترکسات و سیس پلاتین
 • قرص های ادرارآور (دیورتیک ها) ، مانند بامتانید ، اسید اتیکرینیک و فوروسمید یا لازیکس
 • داروهای کوینین برای مالاریا یا سایر بیماریها استفاده می شود
 • داروهای ضد افسردگی خاصی ، که ممکن است وزوز گوش را بدتر کند
 • آسپرین در دوزهای زیاد غیرمعمول (معمولاً 12 یا بیشتر در روز) مصرف می شود
 • علاوه بر این ، برخی از مکمل های گیاهی می توانند باعث ایجاد وزوز گوش ، همانند نیکوتین و کافئین.

عوامل خطر

هر کس می تواند وزوز گوش را تجربه کند ، اما این عوامل ممکن است خطر آن را افزایش دهد:

قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند:

قرار گرفتن طولانی مدت در برابر سر و صدای بلند می تواند به سلولهای مویی حسی ریز در گوش شما که صدا را به مغز شما منتقل می کندآسیب برساند. افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند – از جمله کارگران و کارگران ساختمانی ، نوازندگان و سربازان – به ویژه در معرض خطر هستند.

سن:

با افزایش سن ، تعداد فیبرهای عصبی عملکردی در گوش شما کاهش می یابد ، احتمالاً باعث مشکلات شنوایی می شود که غالباً با وزوز گوش همراه است.

ارتباط جنسی:

مردان احتمالاً وزوز گوش را تجربه می کنند.

سیگار کشیدن:

افراد سیگاری خطر ابتلا به وزوز گوش را بیشتر دارند.

مشکلات قلبی عروقی شرایطی که بر جریان خون شما تأثیر می گذارد ، مانند فشار خون بالا یا شریان های باریک (آترواسکلروز) ، می تواند خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش دهد.

عوارض وزوز گوش

وزوز گوش می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. اگرچه این بیماری افراد مختلف را تحت تأثیر قرار می دهد ، اگر وزوز گوش دارید ، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 • خستگی
 • فشار
 • مشکلات خواب
 • اشکال تمرکز
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب و تحریک پذیری

درمان این شرایط مرتبط ممکن است به طور مستقیم بر وزوز گوش مؤثر نباشد ، اما می تواند به شما در احساس بهتر کمک کند.

جلوگیری از وزوز گوش

در بسیاری موارد ، وزوز گوش نتیجه کاری است که نمی توان از آن جلوگیری کرد. با این حال ، برخی از اقدامات احتیاطی می تواند به جلوگیری از انواع خاصی از وزوز گوش کمک کند.

از حفاظت شنوایی استفاده کنید:

با گذشت زمان ، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می تواند به اعصاب گوش ها آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. اگر از اره های زنجیره ای استفاده می کنید ، یک نوازنده هستید ، در صنعتی مشغول به کار هستید که از ماشین آلات با صدای بلند استفاده می کنند یا از سلاح گرم (مخصوصاً تپانچه یا اسلحه) استفاده می کنند ، همیشه از محافظ شنوایی روی گوش استفاده کنید.

صدا را کم کن. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در موسیقی تقویت شده بدون محافظت از گوش و یا گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار زیاد از طریق هدفون می تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.

از سلامت قلب و عروق خود مراقبت کنید. ورزش منظم ، درست غذا خوردن و انجام اقدامات دیگر برای سالم نگه داشتن رگ های خونی می تواند به جلوگیری از وزوز گوش در ارتباط با اختلالات رگهای خونی کمک کند.

تشخیص و درمان وزوز گوش

Tinnitus:diagnosis and treatment

تشخیص

پزشک شما گوش ها ، سر و گردن شما را معاینه می کند تا به دنبال دلایل احتمالی وزوز گوش باشد. آزمایشات شامل:

آزمون شنوایی (شنوایی سنجی):

به عنوان بخشی از تست ، شما در یک اتاق عایق صوتی مینشینید و می توانید با گوش دادن به صداهای خاص که در هر گوش پخش میشوند،و اعلام شنیدن صداها توسط شما نتایج شما با نتایج در نظر گرفته شده برای سن شما مقایسه می شود. این می تواند به رد یا شناسایی دلایل احتمالی وزوز گوش کمک کند.

جنبش:

پزشک ممکن است از شما بخواهد که چشمان خود را حرکت دهید ، فک خود را ببندید ، یا گردن ، بازوها و پاها را حرکت دهید. اگر وزوز گوش شما تغییر یابد یا بدتر شود ، ممکن است به تشخیص یک اختلال اساسی که نیاز به درمان دارد کمک کند.

تست های تصویربرداری:

بسته به علت مشکوک وزوز گوش شما ممکن است به آزمایشات تصویربرداری مانند اسکن CT یا MRI نیاز داشته باشید.

نوع صداهایی که می شنوید می تواند به پزشک شما در تشخیص علت اصلی احتمالی کمک کند.

 • کلیک کردن:

انقباضات ماهیچه ای در گوش می تواند باعث صداهای کلیک شدید شود که پشت سر هم شنیده میشوند. آنها ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

 •  زوزه کشیدن:

این نوسانات صوتی معمولاً عروقی هستند و ممکن است هنگام ورزش یا تغییر موقعیت ها ، مانند زمان خوابیدن یا ایستادن ، متوجه آنها شوید.

 • ضرباندار:

مشکلات رگهای خونی مانند فشار خون بالا ، آنوریسم یا تومور و انسداد کانال گوش یا لوله استاش می تواند صدای ضربان قلب را در گوش شما تقویت کند (وزوز گوش).

زنگ کم صدا:

شرایطی که می تواند باعث زنگ زدن کم در یک گوش شود شامل بیماری منییر است. وزوز گوش ممکن است قبل از حمله سرگیجه بسیار بلند شود – حسی که شما یا محیط اطراف خود در حال چرخش یا حرکت هستید.

زنگ بلند:

قرار گرفتن در معرض سر و صدای بسیار زیاد یا ضربه ای به گوش می تواند باعث زنگ زدن یا وزوز گوش زیاد شود که معمولاً بعد از چند ساعت از بین می رود. اما اگر ضعف شنوایی نیز وجود داشته باشد ، وزوز گوش ممکن است دائمی باشد. قرار گرفتن در معرض سر و صدای طولانی مدت ، کاهش شنوایی مربوط به سن یا داروها می توانند باعث زنگ زدن مداوم و پر فشار در هر دو گوش شوند. نوروم آکوستیک می تواند باعث زنگ زدن مداوم در یک گوش شود.

صداهای دیگر سفت شدن استخوان های گوش میانی (اتواسکلروز) می تواند باعث وزوز گوش ظریف شود که ممکن است مداوم باشد یا بیاید و برود. موم گوش ، اجسام خارجی یا موهای داخل گوش می توانند در مقابل پرده گوش مالیده شوند و باعث ایجاد انواع مختلفی از صداها شوند.

در بسیاری از موارد ، علت وزوز گوش هرگز یافت نمی شود. پزشک شما می تواند با شما درمورد اقداماتی که می تواند برای کاهش شدت وزوز گوش یا در مقابله با سر و صدا موثر است بهتر صحبت کند.

درمان

درمان مشکلات زمینه ای

برای معالجه وزوز گوش ، پزشک شما ابتدا سعی خواهد کرد هر بیماری زمینه ای و قابل درمان که ممکن است با علائم شما همراه باشد را شناسایی کند. اگر وزوز گوش به دلیل وضعیت سلامتی باشد ، ممکن است پزشک شما بتواند اقداماتی انجام دهد که بتواند نویز را کاهش دهد. مثالها عبارتند از:

برداشتن موم:

حذف موم گوش آسیب دیده می تواند علائم وزوز گوش را کاهش دهد.

درمان وضعیت رگ های خونی:

برای برطرف کردن شرایط عروقی ممکن است نیاز به دارو ، جراحی یا درمان دیگری باشد.

داروی خود را تغییر دهید. اگر به نظر می رسد که دارویی که مصرف می کنید عامل وزوز گوش باشد ، پزشک شما ممکن است قطع یا کاهش دارو یا جابجایی به یک داروی متفاوت را توصیه کند.

حذف سر و صدا

در بعضی موارد ، سر و صدای سفید ممکن است به سرکوب صدا کمک کند به طوری که کمتر آزار دهنده باشد. پزشک ممکن است برای سرکوب سر و صدا از دستگاه الکترونیکی استفاده کند. دستگاه ها عبارتند از:

دستگاه های سر و صدای سفید. این دستگاه ها که صداهای شبیه سازی شده محیطی مانند ریزش باران یا امواج اقیانوس ایجاد می کنند ، اغلب یک درمان موثر برای وزوز گوش هستند. شاید بخواهید یک دستگاه سر و صدای سفید را با بلندگوهای بالش امتحان کنید تا به شما در خواب کمک کند. فن ها ، دستگاه های مرطوب کننده ، دستگاه های مرطوب کننده و تهویه هوا در اتاق خواب نیز ممکن است به پوشاندن نویز داخلی در شب کمک کنند.

سمعک. در مواردی که مشکل شنوایی و همچنین وزوز گوش وجود دارد ، این موارد به ویژه می تواند مفید باشد.

دستگاه های ماسک کننده. این دستگاه ها که در گوش قرار دارند و شبیه به سمعک ها هستند ، صدای سفید مداوم و کم شدتی را ایجاد می کنند که علائم وزوز گوش را سرکوب می کند.

تجارب جدید وزوزگوش. یک دستگاه پوشیدنی موسیقی متن برنامه ریزی شده را بصورت جداگانه ارائه می دهد تا فرکانس های خاصی از وزوز گوش را تجربه کنید. با گذشت زمان ، این روش ممکن است شما را به وزوز گوش عادت دهد ، از این طریق به شما کمک می کند تا روی آن تمرکز نکنید. مشاوره اغلب جزء آموزش مجدد وزوز گوش است.

داروهای وزوز گوش

داروها نمی توانند وزوز گوش را درمان کنند ، اما در بعضی موارد ممکن است به کاهش شدت علائم یا عوارض کمک کند. داروهای احتمالی شامل موارد زیر است:

از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین ، با موفقیت استفاده شده است. با این حال ، این داروها به طور کلی فقط برای وزوز گوش جدی استفاده می شوند ، زیرا می توانند عوارض جانبی مشکلی از جمله خشکی دهان ، تاری دید ، یبوست و مشکلات قلبی ایجاد کنند.

آلپرازولام (Xanax) ممکن است به کاهش علائم وزوز گوش کمک کند ، اما عوارض جانبی می تواند شامل خواب آلودگی و حالت تهوع باشد. همچنین می تواند به عادت تبدیل شود.

سبک زندگی و داروهای خانگی

اغلب ، وزوز گوش قابل درمان نیست. با این حال ، برخی افراد به آن عادت می کنند و کمتر از آنچه در ابتدا حس میکنند،به آن توجه می کنند. برای بسیاری از افراد ، تغییرات خاص باعث می شود علائم آزار دهنده نباشند. این نکات ممکن است به شما کمک کند:

از تحریک کننده های احتمالی خودداری کنید:

خود را در معرض مواردی که ممکن است وزوز گوش شما را بدتر کند قرار ندهید. نمونه های رایج شامل صداهای بلند ، کافئین و نیکوتین است.

سر و صداها را بپوشانید:

در یک محیط آرام ، یک فن ، موسیقی ملایم یا صدای رادیو با شدت کم ممکن است به پوشاندن صدای وزوز گوش کمک کند.

استرس را مدیریت کنید:

استرس می تواند وزوز گوش را بدتر کند. مدیریت استرس ، از طریق آرامش درمانی ، بیو فیدبک یا ورزش ، ممکن است وزوز گوش را تسکین دهد.

مصرف الکل را کاهش دهید:

الکل با انبساط رگ های خونی باعث افزایش فشار خون می شود و باعث جریان خون بیشتر بخصوص در ناحیه گوش داخلی می گردد.

پزشکی جایگزین

شواهد کمی وجود دارد مبنی بر اینکه درمان یا داروهای جایگزین بتوانند برای وزوز گوش موثر باشند. با این حال ، برخی از روش های درمانی جایگزین که برای وزوز گوش آزمایش شده اند عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • هیپنوتیزم
 • جینکو بیلوبا
 • ملاتونین
 • مکمل های روی
 • ویتامین های گروه B
  [ ] TMS
  نورومودولاسیون با استفاده از تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک روش درمانی بدون درد و غیرتهاجمی است که در کاهش علائم وزوز گوش در بعضی از افراد موفق بوده است. در حال حاضر ، TMS بیشتر در اروپا و در بعضی از آزمایشات در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد. هنوز مشخص نیست که بیماران ممکن است از چنین درمانی بهره ببرند.

مقابله و پشتیبانی

وزوز گوش همیشه با درمان بهبود نمی یابد یا کاملاً از بین نمی رود. در اینجا چند پیشنهاد برای کمک به مقابله با آن آورده شده است:

مشاوره:

یک روانشناس مجاز می تواند به شما در یادگیری تکنیک های مقابله کمک کند تا علائم وزوز گوش را کمار آزاردهنده کنید. مشاوره همچنین می تواند به غلبه بر مشکلات دیگری که اغلب با وزوز گوش مرتبط هستند از جمله اضطراب و افسردگی کمک کند.

گروه های پشتیبانی:

به اشتراک گذاشتن تجربه خود با دیگران که وزوز گوش دارند ممکن است مفید باشد. گروه های وزوز گوش وجود دارد که به صورت حضوری و همچنین انجمن های اینترنتی برگزار می شود. برای اطمینان از صحت اطلاعاتی که در گروه به دست می آورید ، بهتر است گروهی را انتخاب کنید که توسط پزشک ، شنوایی شناس یا سایر متخصصان بهداشتی حمایت شده باشد.

مطالعه:

یادگیری هرچه بیشتر در مورد وزوز گوش و راه های کاهش علائم می تواند به شما کمک کند. و فقط درک بهتر وزوز گوش باعث می شود که برای برخی از افراد کمترآزاردهنده باشد.

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

آماده باشید تا به پزشک خود بگویید:

 • علائم و نشانه ها،تاریخچه پزشکی شما ، از جمله هر شرایط بهداشتی دیگری مانند کاهش شنوایی ، فشار خون بالا یا شریان گرفتگی (آترواسکلروز)
 • تمام داروهای مصرفی از جمله داروهای گیاهی
 • چه انتظاری از پزشک دارید

احتمالاً پزشك شما سؤالاتی از شما خواهد پرسید ، از جمله:

 • از چه زمانی شروع به تجربه علائم کردید؟
 • صدایی که می شنوید چگونه است؟
 • آیا آن را در یک یا هر دو گوش می شنوید؟
 • آیا صدایی که می شنوید مداوم بوده است ، یا میاید و می رود؟
 • چقدر صدا بلند است؟
 • چقدر سر و صدا شما را آزار می دهد؟
 • چه چیز بنظر می رسد علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • چه چیز به نظر می رسد علائم شما را بدتر می کند؟
 • آیا در معرض صداهای بلند قرار گرفته اید؟
 • آیا شما یک بیماری گوش یا سابقه ضربه به سر دارید؟

پس از شروع وزوز گوش ، شما نیازمند مراجعه به پزشک گوش ، بینی و گلو (متخصص گوش و حلق و بینی) هستید. همچنین ممکن است نیاز به کار با یک متخصص شنوایی (شنوایی شناسی) داشته باشید.

رفرنس:سایت مایوکلینیک
MAYOCLINIC

 • Add to Phrasebook
  • No word lists for English -> Persian…
  • Create a new word list…
 • Copy

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

 • جراح بینی - دکتر وحیده درتاج در تهران

جراحی بینی

از جمله جراحی های زیبایی پر طرفدار میان خانم ها و آقایان و به خصوص جوانان جراحی بینی در تهران [...]

 • جراحی بینی گوشتی - دکتر وحیده درتاج در تهران

جراحی بینی گوشتی

کسانی که متقاضی جراحی بینی گوشتی هستند ، یکی از نگرانی های اصلی آن ها ، بازگشت فرم بینی به [...]

 • جراحی لوزه - دکتر وحیده درتاج در تهران

جراحی لوزه

گلو درد های دائمی ، عفونت مکرر گلو و گوش میانی ، احساس درد در انتهای گلو به هنگام بلع [...]

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
23 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احد

سلام.وزوز گوش همراه با سر درد درمان دارد

ادمین

سلام ، وزوز گوش درمان قطعی ندارد،اما اگر همراه سردرد باشد بای بررسی جدی شود و انجام ام آر آی مغز لازم است.

محمدرضا ریاحی

ایجاد درد در ناحیه زیر گوش در هنگام خوردن موادغذایی ترش + سرگیجه در هنگام جویدن و باز کردن دهان و حتی حرکت چشم و راه رفتن و چرخاندن سر و با هر حرکت سر

سپاسگزارم از پاسخگویی شما پزشک محترم ودلسوز

ادمین

سلام.اینها دو مسئله جداگانه هستند.درد زیر گوش میتواند بدلیل مشکلی در غده بزاقی زیر فکی یا بناگوشی باشد که بهتر است توسط متخصص گوش و حلق و بینی بررسی شود.سرگیجه و عدم تعادل هم ،ابتدا باید گوشها بررسی شوند،و اگر لازم شد، متخصص مغز و اعصاب هم ویزیت کنند

فرهاد

سلام خانم دکتر

ما 3 برادر ذز عرض 7-8 ماه مبتلا به تینتوس شدیم… به همکارانتون میگم از کروناست..میگن ربطی نداره… آخه 3 نفر در این مدت سوال برانگیز نیست؟

Kimiya

سلام. من ۲۹ سالمه بعداز کرونا گوشم شروع کرده به وز وز و هنوزم بعد دوماه صداش نیوفتاده. یه جوری مثل التهاب شده صدای وووو وووو میده انگار دیگ زودپز او مغزم گذاشتم. که یا سر درد هم همراه شده جدیدا. تا قبل کرونا نداشتم. وقتی با دو انگشتم زیر گوشم یعنی رگ گردنمو فشار میدم صداش قطع میشه ولی وقتی رها میکنم انگار شدت و فشارش بیشتر میشه

مهدی

منم اینجوری شدم ، بخاطر مصرف زیاد ازیترومایسن بوده . خیلی بَده

علیرضا

سلام. خانم کیمیا منم اینطوری هستم. مشکلتون رو شناسایی کردید؟

بابك

سلام منم همين مشكل رو دارم نزديك ٢ ماه است كه تو گوشم صداي ضربان دار دارم وقتي با ٢ انگشت رگ زير گوشمو ميگيرم صدا قطع ميشه متاسفانه منم اين مورد رو دارم و بعد از سرما خوردگي كه احتمالا كرونا بود پيدا شده البته ٢ ماه بعد از بهبودي واقعا اذيت ميشم ٢ تا دكتر رفتم ولي هيچ كدوم تشخيص ندادن لطفا اگه كسي علت رو ميدونه كمك كنه مممنون

هستی

سلام وقت شما بخیر
من ۳۴ سالم هست شب خوابیدم صبح بیدار شدم گوشم کیپ بود و گاهی زنگ میزنه گاهی صداتوش میپیچه دکتر رفتم گفتن هیچ مشکلی نداره گوشم قطره بینی بهم دادن الان دوهفته هست و همچنان گوشم مشکل داره دارم نگران میشم لطف میکنید راهنماییم کنید

Sheydaee

سلام وقت شما بخیر
من ۳۴ سالم هست شب خوابیدم صبح بیدار شدم گوشم کیپ بود و گاهی زنگ میزنه گاهی صداتوش میپیچه دکتر رفتم گفتن هیچ مشکلی نداره گوشم قطره بینی بهم دادن الان دوهفته هست و همچنان گوشم مشکل داره دارم نگران میشم لطف میکنید راهنماییم کنید

مهران

دکتر من 6 ساله وزوز گوش دارم یادمه از مدرسه اومدم خونه وزوز کرد تا الان متاسفانه به دکتر مراجعه نکردم و خیلی هم سر گیژا دارم به نظر شما جدیه ؟

Mahdi

لعنت به این زندگی پرعذاب .بدترین بیماری وزوزگوشه آدموتامرزخودکشی میبره

یلدا

با سلام خدمت خانم دکتر
من بیشتر شبها وزوز گوش چپ دارم
قبلا چربی تا ۳۰۰رسیده بود و ۳ماه از فیبروجم استفاده کردم
لرزش بدن شبها دارم تو خواب بیدارم میکنه
گاهی فشارم میره بالا و تپش قلب میگیرم و همچنین سرگیجه
گاهی وقت‌ها هم قسمت پیشانی انگار چیزی حرکت میکنه البته قبلا در بالای سرم حرکت میکرد
و ۲سال پیش رژیم خودسرانه گرفتم ریزش مو هم دارم
گاهی فشار عصبی و سردرد میاد سراغم
گاهی هم استرس و اضطراب شدید میگیرم که با گریه آروم میشم
و هرماه آهن زیادی از دست میدم که هرماه ۲ورق قرص آهن مصرف میکنم
قرص لووتیروکسن هم استفاده میکنم چون کم کاری تیروئید هم دارم دکترم رفتم گفت هفته ای ۴تاقرص بخور
مشکلم دقیقا چیه؟
باید به دکتر تغذیه مراجعه کنم به خاطر رژیم خودسرانه
یا اعصاب
یا روانشناس
یا داخلی؟

Zahra

سلام دوست عزیز کتاب آوانسیان رو حتما مطالعه کنید تمام بیماریها منشا از تغذیه نامناسب ماست .منم کم کاری تیروئید داشتم ک خوب نمیشد الان با خام گیاهخواری نیازی به هیچ دارویی ندارم

یلدا

با سلام خدمت خانم دکتر
من بیشتر شبها وزوز گوش چپ دارم
قبلا چربی تا ۳۰۰رسیده بود و ۳ماه از جم فیبروزیل استفاده کردم
لرزش بدن شبها دارم تو خواب بیدارم میکنه
گاهی فشارم میره بالا و تپش قلب میگیرم و همچنین سرگیجه
گاهی وقت‌ها هم قسمت پیشانی انگار چیزی حرکت میکنه البته قبلا در بالای سرم حرکت میکرد
و ۲سال پیش رژیم خودسرانه گرفتم ریزش مو هم دارم
گاهی فشار عصبی و سردرد میاد سراغم
گاهی هم استرس و اضطراب شدید میگیرم که با گریه آروم میشم
و هرماه آهن زیادی از دست میدم که هرماه ۲ورق قرص آهن مصرف میکنم
قرص لووتیروکسن هم استفاده میکنم چون کم کاری تیروئید هم دارم دکترم رفتم گفت هفته ای ۴تاقرص بخور
مشکلم دقیقا چیه؟
باید به دکتر تغذیه مراجعه کنم به خاطر رژیم خودسرانه
یا اعصاب
یا روانشناس
یا داخلی؟

سارا

سلام وقت بخیر من مدتیه توی گوشم صدای وزوزمیاد شبا نمیتونم بخوابم عطسه وسرفه هم دارم وخلط

نارین

سلام خسته نباشید. من 18 سالمه و چند ماهی میشه گوش چپم نبض داره ولی هم ریتم با ضربان قلب نیست. شبیه اینکه یکی هر چند دقیقه یک بار پشت سر هم کلیک کنه و بعد صدا متقف میشه و چند دقیقه بعد(مدت زمان ها نامنظمه) دوباره شروع میشه.

رحمان

باسلام خدمت شما ببخشید من 21سال سن دارم بعدیکی از گوش هام وزوز داره باافت شنوایی علتش هم این بود که با آب سرد حمام کردم یهویی گوشم وزوز کرداین اتفاق هم 3سالی هست آیا خوب میشن لطفاجوابمه بودین ممنون

مجید

عزیزان دل عنبر نسا را داخل گوش و بینی دود کنید تسکین میدهد

محمد

درود آقای 26 ساله هستم و یک شب بعد از روزه داری احساس سردرد داشتم (ماکسیموم فشار مینیموم فشار 90 و 100 در صبح بود) از آن به بعد فعلا 4 روز هست که در گوش راست صدای سوت بلند میشنوم.
به متخصص مراجعه کردم با معاینه گوش چیزی مشاهده نشد و احتمال به همان فشار خون داد بعد از چه مدت اگر خوب نشد مراجعه به متخصص مغز و اعصاب برای تصویربرداری جهت اطمینان از تومور یا بیماری های دیگر داشته باشم ؟ (با توجه به اینکه صدای سوت بلند فقط در یک گوش هست)
ضمن اینکه گاهی احساس گرفتی (نه درد خیلی شدید) در قسمت های مختلف سر بخصوص در پشت سر دارم
سپاس

زهرا

دقیقا منم همین مشکل رو دارم! فهمیدین مشکلتون چیه؟ میخوام برم دکتر

زینب

یکی از داروهایی که خیلی ریسک وزوز گوش رو زیاد میکنه اریترومایسینه