رابطه درد دندان و عفونت سینوس

رابطه درد دندان و عفونت سینوس

 • دکتر وحیده درتاج • جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

[lwptoc]

عفونت‌های سینوسی یا سینوزیت آنقدر شایع هستند که بسیاری از نشانه‌های آن قابل تشخیص هستند:

 • احتقان
 • ترشح پشت بینی
 • درد و حساسیت صورت
 • گلودرد
 • خستگی
 • تب

اما بسیاری از افراد دندان درد را نیز تجربه می کنند. ما ارتباط بین عفونت سینوسی و دندان درد را بررسی خواهیم کرد و به برخی از عوارض نادر عفونت سینوسی نگاهی خواهیم انداخت.

تفاوت درد سینوس و درد دندان

ارتباط بین عفونت سینوسی و دندان درد چیست؟

دندان درد یا دندان درد ناشی از عفونت سینوسی در واقع نسبتاً شایع است. سینوس های شما جیب های پر از هوا در صورت هستند. چهار جفت وجود دارد که در نزدیکی چشم‌ها، پیشانی و پشت استخوان‌های گونه قرار دارند. هنگامی که آنها به درستی کار می کنند، وظیفه اصلی آنها تولید مخاط است که بینی را مرطوب می کند و از آن در برابر عوامل تحریک کننده و میکروب ها محافظت می کند. هنگامی که سینوس ها مسدود می شوند، میکروب های به دام افتاده می توانند منجر به عفونت شوند. پس از عفونت، سینوس های مسدود شده ممکن است متورم شوند و باعث ایجاد فشار در صورت شوند. عفونت سینوسی می‌تواند باعث دندان درد شود، زیرا تورم و تجمع مخاط در داخل سینوس‌ها ممکن است بر روی اعصابی که به سمت ریشه دندان‌ها می‌روند فشار وارد کند.
چهار جفت سینوس‌های پارانازال یا سینوس‌های اطراف بینی وجود دارد.

آنها عبارتند از:

 • سینوس های ماگزیلاری: در گونه
 • سینوس های اتموئید: بین چشم ها، در هر طرف بینی
 • سینوس های فرونتال : در دو طرف پیشانی
 • سینوس های اسفنوئید: در پشت سینوس های اتموئید قرار دارند.

به طور کلی، دندان درد همراه با عفونت سینوس فقط در دندان های بالا و عقب (دندان های فک بالا) احساس می شود، زیرا ریشه این دندان ها و استخوان فک به سینوس های فک بالا نزدیک است. اگرچه ممکن است شبیه “دندان درد” باشد، اما در واقع همان چیزی است که پزشکان آن را “درد ارجاعی” می نامند، زیرا علت آن در خود دندان ها نیست، بلکه از فشار سینوسی ناشی می شود.

سینوس های اطراف بینی

دندان درد سینوسی چه احساسی دارد؟

دندان درد سینوسی اغلب شبیه فشار سایر نواحی است که در سینوس ها احساس ناراحتی می کنند. حتی ممکن است به دلیل فشار روی اعصاب دندان، درد شدید و ضربان دار باشد. به طور معمول، دندان درد ناشی از عفونت سینوسی شدید نیست، اگرچه می تواند یک درد مداوم باشد که باعث ناراحتی زیادی می شود.

تفاوت درد دندان سینوسی و درد دندان

چگونه می توانم تفاوت بین دندان درد سینوسی و دندان درد واقعی را تشخیص دهم؟

راه هایی برای تشخیص تفاوت بین دندان درد سینوسی و دندان درد واقعی وجود دارد. درد دندان سینوسی معمولاً به شرح زیر است:
فشار یا ناراحتی مداوم در دندان‌های فک بالا (آسیاب‌های آسیای بالایی، پشتی)؛ همراه با سایر علائم عفونت سینوسی (احتقان، سرفه، فشار گوش، ترشح پشت بینی، فشار صورت، تب، خستگی، سردرد و غیره) که با خم شدن، حرکت دادن سر یا ایستادن تشدید میشود .

اگرچه دندان درد سینوسی معمولاً فقط در دندان‌های آسیاب بالایی وجود دارد، اما عفونتی که مدت طولانی طول می‌کشد می‌تواند باعث درد ارجاعی به دندان‌های پایین نیز شود.

دندان درد یا دندان درد با علت دندانی ممکن است موارد زیر باشد:

تمرکز فقط روی یک دندان؛درد  تیز یا ایجاد حساسیت هنگام گاز گرفتن غذای سفت، گرم یا سرد؛ درد شدیدتر از فشار دندان درد سینوسی. و به تدریج ناراحت کننده تر  یا دردناکتر میشود ، اگر درد یا ناراحتی دندان های آسیاب بالایی دارید و دندانپزشک دلایل دندانی را رد کرده است، بهتر است که با یک پزشک مشورت کنید تا مشخص شود آیا مشکل می تواند در سینوس های شما باشد یا خیر.

آیا مشکلات دندانی می تواند باعث عفونت سینوس شود؟

گاهی اوقات، عفونت دندان می تواند منجر به عفونت سینوسی شود که به آن سینوزیت ادنتوژنیک می گویند. سینوزیت ادنتوژنیک می‌تواند در اثر ضربه، عفونت، پوسیدگی یا آبسه در دندان‌های فک بالا ایجاد شود و عفونت از دندان‌ها به سینوس‌های فک بالا سرایت کند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که ریشه دندان ها بسیار نزدیک به سینوس ماگزیلاری یا حتی بیرون زده اند. این نزدیکی به طور کلی مشکلی ایجاد نمی کند مگر اینکه دندان عفونی شود.

گاهی اوقات عفونت های مکرر سینوسی حتی می تواند نشانه ای از پوسیدگی دندان باشد. هنگامی که پوسیدگی دندان باعث عفونت سینوس می شود، به آن سینوزیت ماگزیلاری با منشاء ریشه (MSEO) می گویند. در برخی موارد MSEO ممکن است بیمار حساسیت یا ناراحتی در دندان ها احساس نکند، بنابراین تشخیص آن دشوار است.

اگر مشکلات دندان ها باعث عفونت سینوسی شده باشد، صرفاً درمان علائم عفونت سینوسی مشکل را حل نمی کند. اگر منبع عفونت از دندان باشد، باید به دندانپزشک یا متخصص ریشه مراجعه کنید.
اگر عفونت های سینوسی پس از مدیریت مشکلات دندانی ادامه یافت، بهتر است با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

بهتر است این مطلب را هم بخوانید: ‌**علایم سینوزیت و درمان آن **

اگر عفونت های سینوسی پس از مدیریت مشکلات دندانی ادامه یافت، بهتر است با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

چه چیزی به دندان درد ناشی از عفونت سینوسی کمک می کند؟

کلید حل کامل دندان درد ناشی از عفونت سینوس، پاکسازی عفونت سینوس است. هنگامی که التهاب سینوس های فکی شما کاهش می یابد، فشار روی اعصاب دندان های فک بالا نیز باید کاهش یابد و به دندان درد مربوط به سینوس پایان دهد. در عین حال، اقدامات تسکین درد مورد استفاده برای مدیریت فشار ناشی از عفونت سینوسی نیز ممکن است به این ناراحتی کمک کند،

از جمله استفاده از موارد زیر:

 • داروهای مسکن بدون نسخه
 • اسپری های بینی و ضد احتقان های بدون نسخه.

اگر عفونت سینوس شما واقعاً ناشی از یک مشکل دندانی باشد، تنها درصورت رفع مشکل دندان، درد سینوس و دندان درد شما در درازمدت برطرف خواهد شد .

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

3.3 4 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها