صورت نامتقارن

صورت نامتقارن چیست و آیا باید نگران باشید؟

 • دکتر وحیده درتاج • جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

[lwptoc]

صورت نامتقارن : هنگامی که در عکس ها یا در آینه به صورت خود نگاه می کنید ، ممکن است متوجه شوید که ویژگی های شما کاملاً با یکدیگر هم خط نیستند. یک گوش ممکن است از نقطه بالاتر از گوش دیگر شما شروع شود ، یا یک طرف بینی شما دارای نقطه تیزتری نسبت به طرف دیگر باشد.

وجود خصوصیاتی که کاملاً در هر دو طرف صورت شما آینه نیستند ، عدم تقارن است.

تقریباً همه افراد دارای درجه ای از عدم تقارن در صورت خود هستند. اما برخی موارد عدم تقارن بیش از موارد دیگر قابل توجه است. آسیب ، پیری ، سیگار کشیدن و سایر عوامل می توانند در عدم تقارن نقش داشته باشند. عدم تقارن ملایم و همیشگی  طبیعی است.

با این حال ، عدم تقارن جدید و محسوس ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی مانند فلج بل یا سکته مغزی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل نامتقارن بودن صورت ، همراه با آزمایشات و روش های درمانی ، به مطالعه ادامه دهید.

صورت نامتقارن

چه عواملی باعث ایجاد چهره نامتقارن در فرد می شود؟

 ژنتیک (Genetics)

گاهی اوقات صورت نامتقارن فقط نتیجه رشد و نمو و ژنتیک است. اگر لب های برجسته و نامتقارن در خانواده شما اجرا شود ، احتمال اینکه شما نیز لب هایی داشته باشید وجود دارد. شکاف لب و  کام و اختلالات عروقی از جمله بیماری های  ژنتیکی است که محققان بعنوان علل ویژگی های نامتقارن عنوان میکنند.

آسیب خورشید (Sun damage )

با افزایش سن ، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش باعث ایجاد لکه ها و خال های پوستی می شود. آسیب خورشید به ندرت به طور مساوی بر روی کل صورت توزیع می شود ، خصوصاً اگر اوقات خود را در خارج از خانه با کلاه بیس بال میگذرانید ، بیرون کار می کنید یا زمان زیادی را برای رانندگی سپری می کنید.

آسیب خورشید می تواند به یک طرف یا یک ناحیه از صورت شما آسیب برساند.

صورت نامتقارن

سیگار کشیدن (Smoking )

از آنجا که سیگار کشیدن صورت شما را در معرض سموم قرار می دهد ، منطقی است که سیگار کشیدن عامل مهمی در ایجاد عدم تقارن صورت باشد و در یک مطالعه 2014به اثبات رسیده است.

کار دندانپزشکی(Dental work)

کشیدن دندان می تواند نحوه قرارگیری عضلات صورت را تغییر دهد. استفاده از دندان مصنوعی یا استفاده از روکش دندان نیز می تواند خطوط صورت شما را تغییر دهد. نتیجه همیشه متقارن نیست. در سال 2014مطالعه ای روی 147 جفت دوقلوی یکسان ، نشان داد که عدم تقارن بیشتر صورت با کشیدن دندان مرتبط است.

سالخوردگی (Aging )

با افزایش سن ، عدم تقارن صورت افزایش می یابد . این یک بخش طبیعی از پیری است. اگرچه ، استخوان های شما در بلوغ رشد نمی کنند ، اما با افزایش سن ، غضروف های شما همچنان رشد می کنند. این به این معنی است که گوش ها و بینی شما با افزایش سن رشد کرده و تغییر می کنند ، که این امر ممکن است باعث عدم تقارن شود.

عادت های زندگی (Lifestyle habits)

برخی از افراد بر این باورند که خوابیدن روی شکم یا صورت رو به  بالش ، نشستن با پاهای معکوس برای مدت طولانی در همان جهت ، داشتن وضعیت بد بدن و قرار دادن صورت در مقابل دست همگی می تواند به عدم تقارن صورت کمک کند.

یک مطالعه 2014منبع مورد اعتماد ارتباطی بین خوابیدن روی شکم و عدم تقارن صورت پیدا کرد.

جراحت(Injury )

ضربه یا آسیب به صورت شما در دوران کودکی یا بزرگسالی می تواند باعث عدم تقارن شود. صدمات مانند شکستگی بینی یا بریدگی عمیق باعث عدم تقارن چهره شما می شود.

فلج بل (Bell’s palsy )

عدم تقارن ناگهانی صورت نشانه یک بیماری جدی تر است. فلج بل فلج اعصاب صورت است ، باعث ضعف جدید یا ناگهانی در عضلات یک طرف صورت شما می شود. فلج بل می تواند بعد از بارداری یا عفونت ویروسی رخ دهد و اغلب موقت است.عدم تقارن صورت فلج بل در اثر عدم توانایی یا توانایی حرکت در عضلات یک طرف صورت شما ایجاد می شود.

سکته (Stroke )

افتادگی صورت نشانه سکته مغزی است . اگر لبخند شما ناگهان ناهموار است یا در یک طرف صورت خود احساس بی حسی میکنید ، باید فوراً به مراقبت پزشکی بپردازید. علائم دیگر سکته مغزی شامل بی حسی بازو یا ضعف و مشکل در تکلم است.

تورتیکولیس (Torticollis )

تورتیکولیس که به آن گردن پیچ خورده نیز گفته می شود ، به وضعیت غیرعادی عضلات گردن شما گفته می شود. گاهی اوقات تورتیکولیس در حالی که شما در رحم هستید اتفاق می افتد و در نتیجه هنگام تولد برخی از عدم تقارن صورت ایجاد می شود.

ضعف های چشم باعث می شود که گردن خود را به روش های مختلف کج یا پیچ و تاب دهید تا بهتر ببینید ، در نتیجه ماهیچه های شما از یک طرف گردن نسبت به طرف دیگر قوی تر می شوند.

بسیاری از موارد تورتیکولی موقتی است و علائم آن برطرف می شود،و کمتر می تواند دائمی باشد.

صورت نامتقارن

چگونه می توان متقارن بودن ویژگی های خود را آزمایش کرد؟

با ارزیابی صورت در خانه می توانید به قرینه بودن صورت خود پی ببرید. یک عکس چاپی از خودتان برای این کار بهتر است.

نقاط زیر را روی عکس صورت خود علامت گذاری کنید. یا اگر از آینه استفاده می کنید ، از نشانگری استفاده کنید که بعداً می توانید شیشه را پاک کنید:

 • اوج پیشانی و پایین چانه (این تنها مجموعه نقاطی است که از نظر تقارن عمودی بررسی خواهید کرد ؛ بقیه به صورت افقی هستند).
 • چین دور هر دو چشم شما
 • چین جایی که هر یک از چشمان شما در کنار پل بینی شروع می شود
 • چین هایی که لب های شما از دو طرف شروع می شود
 • عریض ترین نقطه دو طرف صورت شما
 • وسیع ترین قسمت بینی در هر دو سوراخ بینی است

با استفاده از خط کش می توانید بررسی کنید و ببینید آیا می توانید یک خط کاملاً تراز و افقی بین هر مجموعه از دو نقطه مشخص کنید.

برنامه های رایگان آنلاین وجود دارد که بدون هیچ هزینه ای عکس چهره شما را ارزیابی می کنند و تقارن صورت را ارزیابی می کنند. از جدی گرفتن نتایج این برنامه ها برحذر باشید.

اگرچه آنها ممکن است بتوانند “جذابیت” شما را بر اساس یک نسبت محاسبه کنند ، اما یک فرمول رایانه ای نمی تواند میزان جذابیت برجسته ترین و منحصر به فردترین ویژگی های شما را ارزیابی کند. رایانه هرگز قادر به قضاوت درباره موهای براق شما ، چشمان عمیق یا لبخند زیبای شما نخواهد بود.

صورت نامتقارن

ویژگی های نامتقارن چگونه درمان می شوند؟

در بیشتر موارد ، صورت نامتقارن نیازی به هیچگونه درمان و مداخله پزشکی ندارد. در بسیاری از موارد ، چهره های نامتقارن  جذابیت بی نظیری دارند. اگر نگران ویژگی های نامتقارن در صورت خود هستید ، برخی از روش های جراحی زیبایی وجود دارد که ممکن است در نظر داشته باشید.

صورت نامتقارن

فیلرها یا پرکننده ها(Fillers)

قرار دادن یک “فیلر یا پرکننده نرم” به صورت تزریق در صورت می تواند  عدم تقارن ظاهری صورت را اصلاح کند. استفاده از بوتاکس یا ماده پرکننده یک روش محبوب برای بالا بردن ابروهایی است که متقارن به نظر نمی رسند ، یا پیشانی که فقط از یک طرف چین و چروک دارد.

پرکننده ها برای عدم تقارنی که نتیجه عدم تعادل بافت یا ضعف عضلانی است به خوبی کار می کنند. پرکننده ها برای همیشه دوام ندارند و در نهایت اثرات آنها کمرنگ می شود.

صورت نامتقارن

پروتزهای صورت(Facial implants)

اگر صورت شما به دلیل ساختار اسکلتی نامتقارن است ، ممکن است کاشت پروتز را در نظر بگیرید. این روش درمانی برای عدم تعادل چانه یا گونه محبوب است. کاشت صورت به معنای دائمی بودن است و از موارد زیر ساخته می شود:

 • سیلیکون
 • فلزات
 • پلاستیک
 • ژل ها
 • پروتئین ها
از گالری دیدن فرمایید

جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty )

اگر عدم تقارن صورت شما ناشی از شکستگی بینی است که به اشتباه اصلاح شده است ، یا اگر شما از شکل بینی خود خوشتان نمی آید ، یک جراحی زیبایی بینی اصلاحی(که به آن عمل بینی نیز گفته می شود) می تواند بینی شما را متقارن نشان دهد.

نتایج جراحی زیبایی بینی دائمی است ، اما با گذشت زمان ،بینی شما ممکن است برخی از شکل قبلی خود را بدست آورد.

آیا تمرینات صورت می تواند کمک کند؟

اگرچه می توانید شواهد قدیمی را به صورت آنلاین پیدا کنید که نشان می دهد برخی تمرینات صورت می توانند صورت شما را متقارن نشان دهند ، اما تحقیقات بالینی برای اثبات این موضوع وجود ندارد این نظریه این است که اگر صورت شما به دلیل ضعف عضلانی ، یا ناهموار بودن عضله به نظر نامتقارن است ، برخی از تمرینات صورت می تواند به شما کمک کند.

نکته مهم

عدم تقارن صورت می تواند برجسته و واضح باشد ، یا ممکن است کم باشد و خیلی قابل توجه نباشد. این می تواند بخشی از جذابیت منحصر به فرد شما باشد ، یا اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. اگر صورت شما کمی نامتقارن است ، بدانید که اکثریت اینطور هستند.

اگر نگرانی در مورد تأثیر ظاهر بر اعتماد به نفس خود دارید با پزشک خود صحبت کنید.

 منبع: healthline.com

بررسی پزشکی توسط کارن گیل ، MD – نوشته شده توسط کاترین واتسون – به روز شده در 28 سپتامبر 2018

Medically reviewed by Karen Gill, M.D. — Written by Kathryn Watson — Updated on September 28, 2018

بهتر است این مطلب را هم بخوانید: ‌**جراحی بینی استخوانی **

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

2.3 3 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاروق

صورتم کجه راه حلش چیه لطفا راهنمایی کنید

عاطی

منم صورتم با دوربین پشت خیلی نامتقارن مخصوصا تمام رخ ولی سلفی نه اصلا راه حلش چیه

سینا

مال منم دقیقا اینجوریه

علی

منم همینم اعصابم خورده

کرمی

از سابلیمینال استفاده کنید بنظرم… توی یوتیوب به انگلیسی بزنید دانلود کنید … من استفاده کردم خداروشکر نتیجه گرفتم

Mina

من زیاد نامتقارنی ندارم ولی انقدر سرش مسخره شدم حتی فکر خودک،،شی از مغزم نمیره بیرون دارم دیوونه میشم ، یکم کجی انگشتامم آزار دهندست کلا من دختر مورد علاقه کسی نمیتونم باشم هیچوقت:) (۱۹)