مراقبت های بعد از جراحی پلک

به مرور زمان علائم پیری بر روی پوست در اطراف چشم ها نیز نمایان می شود. در واقع افتادگی پلک و شل شدگی پوست اطراف چشم یکی از این علائم پیری بوده که در زیبایی چهره افراد و دید آن ها نیز تاثیر منفی می گذارد ، که با انجام جراحی پلک قابل بهبود و درمان است. جالب است بدانید که این پروسه زیبایی دارای مراقبت های بعد از جراحی پلک بوده که یک راه کار فوق العاده برای دست یابی زیبا جویان به نتایج عالی می باشد. ما به شما زیبا جویان عزیز توصیه می کنیم ، مقاله پیش رو را که توسط جراح پلک ماهر در تهران ، دکتر وحیده درتاج تهیه شده است را مطالعه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر وحیده درتاج در تهران

علت رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک چیست؟

تمامی زیبا جویان و کاندیدای عمل پلک ، مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی را جهت کاهش سریع تر برخی عوارض جانبی همچون التهاب ، تورم و از بین رفتن پف پلک ها نیز انجام می دهند. همچنین رعایت این موارد از بروز آسیب های جدی همچون خونریزی ، باقی ماندن محل برش نیز جلوگیری می کند ، که بسیار خوش آیند و رضایت بخش می باشد.

موارد زیر را در پروسه مراقبتی بعد از بلفاروپلاستی رعایت کنید !

هر چقدر شما زیبا جویان عزیز به مراقبت های بعد از جراحی پلک توجه نمایید ، مدت زمان کوتاهی را در دوره نقاهت سپری خواهید کرد. بنابراین رعایت مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم سبب کسب رضایت شما خواهد شد ، که از جانب جراح پلک خوب در تهران توصیه می شود ، از رعایت کردن آن ها هرگز غافل نشوید.

استراحت کنید

بدن شما طی جراحی ، انرژی مورد نیاز خود را از دست داده است ، در واقع بهتر است بعد از بلفاروپلاستی به مدت هفت الی ده روز به خوبی استراحت کنید و از انجام فعالیت های روزمره و سنگین بپرهیزید. انجام تمرینات ورزشی در این مواقع هرگز توصیه نمی شود و افراد نیز باید از آن دوری کنند ، تنها زیبا جویان می توانند بعد از هفت روز و با توجه به شرایط شان و نظر پزشک در بازه های زمانی کوتاه و مسافت هایی کوتاه پیاده روی های آرامی را انجام دهند.

کمپرس های سرد

یکی از عوارضی که بعد از عمل پلک ها حتما با آن مواجه می شوید ، التهاب و کبودی اطراف چشم می باشد. زیبا جویان می توانند بعد از جراحی با استفاده از کمپرس های سرد به مدت 15 الی 20 دقیقه و به صورت غیر مستقیم و قرار دادن کمپرس میان یک حوله آن را بر روی محل کبودی قرار دهند.

از لمس کردن چشم های خود بپرهیزید

بعد از بلفاروپلاستی چشم و اطراف آن حساسیت بسیار بالایی خواهد داشت ، در این مواقع زیبا جویان باید دقت کافی داشته باشند و از انجام هرگونه فعالیت که می تواند سبب آسیب دیدگی چشم ، باز شدن بخیه ها و غیر شود خودداری کنند. برای مثال از ماساژ ، خارش و لمس کردن محل جراحی در مراقبت های بعد از جراحی پلک ها تا بهبودی کامل خودداری نمایید.  در پی انجام هر یک از این فعالیت ها ، احتمال خونریزی ، عفونت و باز شدن بخیه ها نیز افزایش پیدا می کند.

از آرایش چشم ها بپرهیزید

در ابتدا باید بدانید که استفاده از کرم های ضد آفتاب و انواع مرطوب کننده ها در این دوره هیچ مانعی ندارد ، اما توصیه می شود تا بهبودی کامل افراد باید از آرایش چشم ها پرهیز کنید ، سپس برای انجام آن حتما با بهترین جراح پلک در تهران مشورت نمایید.

استحمام

در یک هفته ابتدایی شست و شوی بدن مانعی ندارد ، اما زیبا جویان باید با گذشته یک هفته و با بکارگیری از یک پنبه خیس به آرامی و بدون وارد کردن فشار صورت خود را پاکسازی کنند و به مرور از شوینده های ملایم به کار گیرند.

از عینک های آفتابی استفاده کنید

چشم و پوست اطراف چشم ها بعد از بلفاروپلاستی بسیار حساس خواهد شد ، بنابراین بهتر است در مواقعی که در محیط باز قرار دارید ، به منظور پیشگیری از وارد شدن آسیب از عینک های آفتابی استفاده کنید.

مراقب عطسه و سرفه های خود در دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی باشید !

تمام سعی خود را بکنید تا در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک سرما نخورید ، در صورت ابتلا لازم است به پزشک برای بهبودی و درمان آن مراجعه کنید. زیرا عطسه و سرفه همراه با بیماری و حتی داشتن علائمی همچون حالت تهوع ، می تواند سبب افزایش فشار خون و خونریزی پلک ها و اسیب دیدگی محل بخیه ها نیز شود.

تغذیه بعد از جراحی پلک

بهتر است همواره رژیم غذایی سالمی داشته باشید ، جراح بلفاروپلاستی خوب و ماهر در تهران توصیه می کند در مراقبت های بعد از جراحی پلک از غذا های نرم همانند انواع سوپ ها پوره ها استفاده کنید ، تا تاثیر مثبتی بر روی شما داشته و درگیری کمتری با عضلات صورت نیز داشته باشد. همچنین توصیه می شود از انواع میوه و سبزیجات استفاده کنید. حتما به مقدار کافی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید ، زیرا از ایجاد لخته شدن خون کاسته و به بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک می کند.

چه علائمی در دوره نقاهت نگران کنند است؟

اگر شما نیز مراقبت های بعد از جراحی پلک را یک به یک رعایت کنید ، هیچ عارضه ای در این دوره شما را تهدید نخواهد کرد و شما دوره نقاهت خود را به راحتی سپری می کنید. اما در صورتی که در این بازه با عوارضی همچون موارد زیر رو به رو شدید فورا آن را به پزشک اطلاع دهید.

 • در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی
 • در صورت ابتلا به تب بالای 38 درجه
 • در صورت احساس درد بسیار زیاد و بدون بهبودی
 • در صورت عدم بهبودی کبودی و تورم و افزایش آن ها به مرور
 • اگر با مصرف دارو و قطره های چشم دچار آلرژی یا تهوع و غیره می شوید
 • در صورت خارج شدن ترشحات زرد ، سبز یا ترشحاتی با بوی نامطبوع
 • بروز خونریزی از محل جراحی بدون آن که بتوان ان را کنترل کرد
 • در صورتی که دچار بی حسی و بی حرکتی در محل جراحی شده اید

 چگونگی کشیدن بخیه‌ها بعد از بلفاروپلاستی

برداشت بخیه‌ها پس از جراحی پلک نیازمند یک بازه زمانی از پیش تعیین شده توسط جراح می‌باشد. تصمیم در مورد زمان برداشت بخیه‌ها بستگی به نوع جراحی و توصیه پزشک دارد. در اکثر موارد، پزشک شما تعیین خواهد کرد که چه زمانی بخیه‌ها را بردارید. در ادامه نکات ضروری و لازم در رابطه با برداشت بخیه‌ها بعد از جراحی پلک ذکر شده است.

بهترین زمان برای برداشت بخیه‌ها: پزشک شما معمولاً تعیین می‌کند که بخیه‌ها چه زمانی برداشته شوند. این زمان ممکن است بین 5 تا 10 روز پس از جراحی باشد.

تکنیک برداشت بخیه‌ها: برداشت بخیه‌ها ممکن است با استفاده از ابزار خاص و تکنیک‌های جراحی صورت گیرد. این کار را تنها پزشک یا پرستار مجرب باید انجام دهد.

علائم آمادگی جهت برداشت بخیه‌ها: قبل از برداشت بخیه‌ها، پزشک شما به علائم آمادگی دقت می‌کند. اگر محل جراحی خوب بهبود پیدا کرده باشد و علائم عفونت یا مشکل دیگری وجود نداشته باشد، برداشت بخیه‌ها به خوبی بررسی می‌شود.

رعایت بهداشت: پرستار یا پزشک باید دست‌های خود را قبل از برداشت بخیه‌ها به دقت شسته و ابزارها را آماده کنند تا عفونت جلوگیری شود.

توصیه‌های پس از برداشت: پس از برداشت بخیه‌ها در مراقبت‌های بعد از جراحی پلک، پزشک ممکن است به شما توصیه‌هایی کند، از جمله استفاده از قطره چشم یا ژل مرطوب کننده.

 به هر حال، اگر شما هرگونه نشانه‌های نگران‌کننده مانند قرمزی شدید، درد یا تورم پس از برداشت بخیه‌ها تجربه کنید، باید فوراً علائم خود را با پزشکتان در میان بگذارید. البته توجه به توصیه‌های پزشک و رعایت بهداشت از برو هر گونه مشکل پیشگیری می‌کند.

چگونه از قطره های چشمی در دوره نقاهت استفاده کنیم؟

یکی از اقداماتی که شما زیبا جویان عزیز باید در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک آن را به خوبی رعایت نمایید ، چگونگی استفاده از قطره های چشمی باشد . در ابتدا باید بگوییم که می توانید برای اعمال آن از شخص دیگری کمک بگیرید تا انجام آن برای شما آسان تر باشد. دست های خود را به خوبی بشویید و آن ها را ضد عفونی نمایید. سپس به صورت نیمه بنشینید ، در صورتی که پلک پایین شما تحت جراحی بلفاروپلاستی قرار گرفته است ، پلک بالا را کشیده و بدون آن که قطره با چشم برخوردی داشته باشد آن را بریزید. اما اگر پلک بالا تحت جراحی قرار گرفته است ، پلک پایین را کشیده و با احتیاط قطره را داخل چشم ها بریزید.

شست و شوی پلک ها بعد از جراحی

چگونگی شست و شوی چشم ها در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک یک اقدام مهم بوده که در جلسات مشاوره از جانب بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران توصیه می شود. در این مواقع لازم است با استفاده از یک سرم مخصوص اطراف پلک و چشم ها را بدون وارد شدن هیچ گونه فشاری با استفاده از گاز استریل آغشته به سرم بشویید ، سپس از ابزار های استریل و نو برای پانسمان محل برش ها نیز استفاده کنید.

چگونه باید بعد از بلفاروپلاستی استراحت کرد ؟

 1. به مدت یک الی دو روز بعد از جراحی پلک ها ، توصیه می شود به خوبی استراحت کنید و سر خود را بالا تر از سطح بدنتان قرار دهید.
 2. توصیه می شود میان سر و قفسه سینه خود یک زاویه 30 الی 35 درجه وجود داشته باشد ، تا خون به درستی جریان پیدا کند.
 3. از خوابیدن و استراحت کردن به پهلو بپرهیزید. با توجه به آن که به هنگام خواب افراد هیچ گونه تسلطی بر رفتار های خود ندارند ، بهتر است در اطراف خود از بالشت استفاده کنند تا مانع از چرخش ها در مواقع استراحت شود.
 4. توجه داشتید که بیدار شدن ناگهانی می تواند سبب بروز سرگیجه در شما زیبا جویان شود ، اگر در مراقبت های بعد از جراحی پلک ناگهان از خواب بیدار شدید ، در ابتدا به مدت یک دقیقه بنشینید و سپس بلند شوید.

آیا مصرف دخانیات در دوره مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی مانعی دارد ؟

از مهم ترین موارد در مراقبت های بعد از جراحی پلک می توانیم به عدم مصرف سیگار در افراد اشاره کنید. از مصرف سیگار، قرار گرفتن در معرض دود سیگار به شدت خودداری کنید. زیرا دود حاصل از آن می تواند، در روند بهبود اثرات بسیار منفی  در افراد بگذارد.

مصرف داروهای تجویز شده بعد از بلفاروپلاستی

پماد ها : در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک ، جراح چندین دارو را تجویز خواهد کرد. از جمله آن ها پماد های مناسب پلک بوده که به منظور جلوگیری از خشکی  پوست و محل بخیه و همچنین پیشگیری از کشیده شدن پوست اطراف آن مورد استفاده قرار می گیرد.

آنتی بیوتیک ها : توجه داشته باشید بهتر است بدانید که احتمال بروز عفونت در این پروسه بسیار بالا است ، به همین منظور حتما پزشک داروهای آنتی بیوتیک را برای درمان و کنترل عفونت به شما توصیه خواهد کرد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها