تیرگی زیر چشم

چه عواملی باعث تیرگی زیر چشم می شود؟

 • دکتر وحیده درتاج • جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

[lwptoc depth=”3″ hierarchical=”1″]

تیرگی زیر چشم

مردم معمولاً فکر می کنند حلقه های تیره به دلیل خستگی و کمبود خواب است. اگرچه این می تواند یکی از دلایل باشد ، دلایل دیگری نیز برای تیرگی زیر چشم وجود دارد ، مانند آلرژی یا روند پیری طبیعی.

سیاهی زیر چشم بسته به رنگ پوست ممکن است بنفش یا آبی تا قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسد. این حلقه های تیره بندرت باعث نگرانی می شود ، اما ممکن است افراد به دلایل زیبایی بخواهند این تیرگی را کاهش دهند.

در برخی موارد ، سیاهی زیر چشم می تواند نیاز به تغییر سبک زندگی ، مانند بهبود عادت های خواب یا رژیم غذایی را نشان دهد.

تیرگی زیر چشم

علل تیرگی زیر چشم و عوامل خطر

خواب کم ممکن است باعث تیرگی زیر چشم شود.

به دلیل انقباض رگهای خونی که باعث ایجاد هایپرپیگمانتاسیون یا نازک شدن پوست اطراف چشم می شود ، ممکن است قسمت زیر چشم تیره شود .

همه دلایل سیاهی یا تیرگی زیر چشم عبارتند از:

 • کمبود خواب یا عادت های نامناسب خواب
 • آلرژی ، از جمله تب یونجه
 • hyperpigmentation ، وقتی بدن ملانین بیشتری تولید می کند اتفاق می افتد
 • کاهش سطح بافت چربی در اطراف چشم
 • نازک شدن پوست زیر چشم
 • کم خونی از کمبود آهن
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • مالش مکرر چشم
 • سالخوردگی
 • سیگار کشیدن
 • ژنتیک
 • شرایط تیروئید
 • کمبود آب بدن
 • درماتیت
 • درمان قطره چشم برای گلوکوم ، مانند bimatoprost

عوامل خطر

برخی از عوامل خطر برای سیاهی تیرگی زیر چشم وجود دارد ، مانند:

سن بالاتر :

از بین رفتن بافت چربی و نازک شدن پوست اطراف چشم بخشی از روند پیری است. این تغییرات باعث می شود که حلقه های تیره در بزرگسالان مسن تر مشخص تر به نظر برسند. یک شیار اشک توخالیtear trough زیر چشم است که می تواند باعث سیاهی زیر چشم شود و مربوط به پیری است.

قومیت غیر سفید :

تیرگی بیشتر در افراد با رنگ پوست تیره دیده می شود و بیشتر از افراد سفید پوست بر افراد رنگین پوست تأثیر می گذارد. تصور می شود این عامل خطر به دلیل تغییر در رنگدانه ها باشد.

ژنتیک :

سیاهی حلقه ها می توانند ارثی باشند. تحقیقات نشان داده است که اگر کسی زیر چشمانش تیرگی داشته باشد ، این موارد در برخی دیگر از اعضای خانواده نیز دیده می شود.

درمان های خانگی برای تیرگی زیر چشم

تیرگی زیر چشم

محصولات مراقبت از پوست که حاوی آنتی اکسیدان هستند ممکن است به کاهش ظاهر سیاهی زیر چشم کمک کنند. افراد ممکن است بتوانند با درمان های خانگی ساده ، تیرگی زیر چشم را کاهش دهند.

اگرچه برخی از این درمان ها از نظر علمی اثبات نشده اند ، اما ممکن است ارزش آزمایش داشته باشد زیرا بسیاری از آنها ارزان هستند و هیچ عارضه جانبی ندارند.

خواب بیشتر

افراد می توانند اطمینان حاصل کنند که هر شب خواب کافی و با کیفیتی دارند تا کمک کند که میزان سیاهی را کاهش داده یا از آن جلوگیری کند. بالا بردن سر روی بالش های اضافی ممکن است به کاهش تیرگی و تورم دور چشم کمک کند.

خیار

استفاده از برش های خیار روی چشم ها ممکن است چشم های خسته را تسکین داده و تورم را کاهش دهد . مقدار زیاد آب و ویتامین C خیار ممکن است به تغذیه و مرطوب سازی پوست کمک کند. خیار همچنین حاوی سیلیس است که برای بافت سالم ضروری است.

تیرگی زیر چشم

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد بر روی چشم می تواند رگ های خونی را منقبض کرده و باعث کاهش تیرگی شود.

کیسه های چای

کیسه های چای ممکن است به کاهش تیرگی و پف زیر چشم کمک کند. کافئین خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و گردش خون در اطراف چشم را تحریک می کند.

فرد می تواند دو کیسه چای را قبل از اینکه سرد شود ، در آب بجوشاند ، سپس آنها را روی هر چشم قرار دهد. قرار دادن کیسه های چای جوشانده شده در یخچال می تواند یک اثر خنک کننده برای چشم ایجاد کند. افراد می توانند از کیسه های چای سیاه ، سبز یا گیاهی استفاده کنند.

ماساژ صورت

گردش خون ضعیف در اطراف چشم می تواند باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شود. ماساژ آرام اطراف ناحیه چشم از طریق صورت می تواند به بهبود گردش خون کمک کند .

محصولات مراقبت از پوست آنتی اکسیدان

کرم های صورت و محصولات زیر چشم که حاوی آنتی اکسیدان هستند ممکن است به کاهش ظاهر سیاهی چشم کمک کنند. ویتامین های E و C آنتی اکسیدان هایی هستند که ممکن است به درمان سیاهی زیر چشم کمک کنند.

آرایش

اگرچه آرایش سیاهی دور چشم را تغییر نمی دهد ، اما ممکن است افراد بخواهند از یک کانسیلر زیر چشم برای اهداف آرایشی استفاده کنند.

تیرگی زیر چشم

درمان های پزشکی تیرگی زیر چشم

اگر با درمان های خانگی از تیرگی زیر چشم خلاص نشوند ، فرد می تواند برای مشاوره در مورد درمان پزشکی به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کند.

گزینه های درمانی پزشکی شامل موارد زیر است:

کرم های موضعی رفع تیرگی زیر چشم

کرم های سفید کننده می توانند به کاهش پر رنگی کمک کنند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هیدروکینون
 • ترتینوئین
 • ترکیبی از هر دو

ممکن است لازم باشد افراد حداقل 3 ماه از هیدروکینون استفاده کنند تا اثر آن را مشاهده کنند.

اسید کوجیک

گزارش های گذشته نگر نشان میدهند  که اسید کوجیک در درمان سیاهی چشم موثر است. کوجیک اسید یک محصول طبیعی است که از دو نوع قارچ حاصل می شود. با این حال ، مهم است که بدانید عوارض جانبی اسید کوجیک می تواند شامل درماتیت تماسی و قرمزی پوست باشد.

اسید آزالیک

افراد ممکن است برای درمان هایپرپیگمانتاسیون زیر چشم از اسید آزلائیک استفاده کنند و استفاده از آن برای دوره های طولانی بی خطر است.

ویتامین C موضعی

یک مطالعه اثرات  لوسیون ده درصد ویتامین C در درمان تیرگی بیش از 6 ماه را بررسی کرد. لوسیون در روشن شدن تیرگی زیر چشم موثر بود.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی ، با استفاده از آلفا هیدروکسی اسیدها ، مانند اسید گلیکولیک ، می تواند به کاهش هیپرپیگمانتاسیون زیر چشم کمک کند.

همچنین ممکن است افراد برای اثر بهتر از لایه بردارهای شیمیایی در ترکیب با کرم های موضعی استفاده کنند.

لیزر

لیزر درمانی می تواند یک درمان موثر برای سیاهی دور چشم باشد. روش های کمتر تهاجمی لیزر ، مانند لیزرهای رنگی یا دیود ، ممکن است خطر ایجاد زخم یا سایر عوارض جانبی احتمالی را کاهش دهد.

پرکننده ها

اگر نازک شدن پوست یا از بین رفتن بافت چربی باعث تیرگی زیر چشم می شود ، ممکن است مواد پرکننده گزینه بالقوه ای باشد. افراد می توانند در ناحیه زیر چشم از پلاسمای غنی از پلاکت یا ژل هیالورونیک اسید تزریق کنند.

عمل جراحی

نوعی جراحی به نام بلفاروپلاستی می تواند سیاهی حلقه ها را که به دلیل رسوب چربی یا پوست اضافی اطراف ناحیه چشم است ، از بین ببرد.

ناحیه زیر چشم بسیار ظریف است و افراد باید همیشه درباره عوارض جانبی احتمالی درمان آن تحقیق کنند. آنها همچنین باید اطمینان حاصل کنند که فقط یک متخصص پوست مجاز اقدامات پزشکی را برای این منطقه انجام می دهد.

اگر افراد داروهای خاصی مانند bimatoprost را برای گلوکوم مصرف می کنند ، پس از قطع مصرف دارو ، سیاهی دور چشم از بین میرود.

تیرگی زیر چشم

جلوگیری از ایجاد تیرگی زیر چشم

استفاده از عینک آفتابی محافظ UV می تواند از ایجاد تیرگی زیر چشم جلوگیری کند. افراد با پرداختن به تغییر سبک زندگی می توانند به جلوگیری از ظهور سیاهی دور چشم کمک کنند.

 • خواب کافی و کاهش استرس: محققان دریافتند که استرس باعث افزایش تیرگی های دور چشم  می شود ، در حالی که استراحت و عادات سبک زندگی باعث تغییر رنگ می شود.
 • محافظت از چشم در برابر آفتاب: استفاده از عینک آفتابی محافظ UV که دور چشم را می پوشاند و کرم ضد آفتاب در اطراف چشم می تواند به جلوگیری یا کاهش تیرگی چشم کمک کند.
 • قطع سیگار و کاهش مصرف الکل: سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل می تواند روند پیری بدن را تسریع کرده و خطر سیاهی دور چشم را افزایش دهد.

خلاصه

حلقه های تیره به دلایل مختلف می توانند در هر سنی و از هر قومی تأثیر بگذارند. عوامل ژنتیکی ، پیری و سبک زندگی همگی در ایجاد سیاهی دور چشم نقش دارند. همچنین ممکن است افراد دریابند که آلرژی ، کمبود مواد مغذی یا شرایط سلامتی زمینه ای می تواند باعث سیاهی دور چشم شود.

داروهای خانگی می توانند به درمان سیاهی دور چشم کمک کنند. حفظ یک سبک زندگی سالم همراه با خواب با کیفیت ، رژیم غذایی متعادل و آبرسانی مناسب ممکن است به جلوگیری از تیرگی چشم کمک کند.

اگر افراد در مورد ظهور سیاهی دور چشم نگران باشند ، می توانند برای یافتن گزینه های درمانی به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنند و از نظر بیماری زمینه ای  بررسی شوند.

رفرنس: ‌‌‌medicalnewstoday.com

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

 • جراحی بینی طبیعی - دکتر وحیده درتاج در تهران

جراحی بینی طبیعی

از جمله انواع جراحی بینی که فارق از شکل ظاهری و با هدف بهبود مشکلات تنفسی انجام می شود ، [...]

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شکیب

من عمل بینی انجام دادم الان 70 روز از عملم میگذره و زیر چشم سیاهه هنوز درمانی برای این موضوع هست؟