ورم بعد از عمل بینی

ورم بعد از عمل بینی

 • دکتر وحیده درتاج • جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

وجود ورم بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است . ولی میتوان با توصیه های پزشک جراح این عوارض را کمتر کرد. و دوره نقاهت بعد از عمل را آسانتر بتوان سپری کرد.بینی شما پس از جراحی هنوز به ساختار جدید عادت نکرده و پوست شما هنوز بخوبی روی استخوان سوار نشده، پس خیلی از عوامل میتوانند پوست را تحریک کرده و متورم کنند.حتی میتواند شما را به اشتباه بیندازد که جراح کار خاصی نکرده چون بینی من شکل سابقش را حفظ کرده. در این دوران بینی حساس بوده و حتی ممکن است به غذاهای خاصی هم واکنش نشان داده و متورم گردد.یا حتی بعد از خواب و زمان بیداری این ورم به اوج خود برسد.پس صبور باشید و در روزهای اول شکل بینی را قضاوت نکنید. سعی کنید با فشار بینی را خالی نکنید و یا زیاد در معرض آفتاب قرار نگیرید.

مراحل ورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی:

مرحله التهاب: (۱تا ۷ روز بعد از جراحی)

بعد از انجام جراحی زیبایی بینی مرحله التهاب آغاز میگردد. معمولا ۱تا ۶ روز ادامه پیدا میکند.

این مرحله شامل:

 • تورم
 • گرم شدن بینی
 • سرخی (قرمز شدن) بینی
 • درد در بینی و اطراف محل جراحی

– البته اگر هر یک از این نشانه ها بیش از اندازه بود میتواند نشانه ی عفونت باشد. خصوصا اگر با خروج عفونت همراه باشد.

مرحله تکثیر ( ۱ تا ۶ هفته بعد از جراحی زیبایی بینی):

پس از مرحله التهاب وارد مرحله تکثیر میشویم . در این مرحله بدن کلاژن سازی را آغاز میکند.ممکن است ضخیم شدن بافت ها در این مرحله احساس گردد. و گاهی ممکن است ترشحات زرد رنگ هم داشته باشد. هنوز هم سفتی و دردناکی زخم باقیست .

احساس های عجیب در بافت عمل شده:

همراه با بهبود بافت عصبی بینی ممکن است ، بیماران گاهی احساس های عجیبی داشته باشند که نشان دهنده ی بازگشت حس عصبی به این نقطه میباشد. البته این احساس ها به مرور زمان از بین خواهد رفت .

مرحله ترمیم (۶ماه تا ۱سال بعد از جراحی زیبایی بینی ):

در مرحله ترمیم ورم بینی کاهش میابد. کلاژن های اضافه ای که در مرحله قبلی ساخته شد در این مرحله تجزیه میشود. زخم بزرگ تبدیل به زخم کوچک سفید رنگی میگردد . هم چنین بینی به بافت قابل انعطاف و نرم تبدیل میگردد.

مدت بهبود ورم بینی بعد از عمل :

یکی از دغدغه های مهم افراد بعد از عمل این است که ورم بینی تا چه مدت باقی خواهد ماند!؟  تا دو ماه بعد از عمل ورم بینی در اوج خود قرار دارد . بعد از آن تا مدت حدود یکسال پس از عمل تا حدود نود درصد از میزان ورم بینی از بین خواهد رفت. تا حدود دو تا پنج سال بعد از عمل به طور کامل ورم از بین میرود و شکل واقعی بینی نمایان میگردد.

ورم بعد از عمل بینی

ورم بینی استخوانی بعد از عمل زیبایی بینی :

بینی استخوانی به دلیل داشتن پوست نازکتر به نسبت بینی گوشتی ، تورم کمتری هم نسبت به بینی گوشتی خواهد داشت. تا حدود ۲ ماه پس از عمل ظاهر بینی به حد قابل قبولی خواهد رسید.

ورم بعد از عمل بینیورم بعد از عمل بینی

ورم بینی گوشتی بعد از جراحی زیبایی بینی :

بینی گوشتی پوست ضخیم تری دارد و بعد از عمل زیبایی هم ورم بیشتری خواهد داشت. حدود ۴ تا ۶ ماه زمان نیاز است که ورم اولیه از بین برود و ظاهر بهتری پیدا کند.

تزریق کورتون برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی:

یکی از راه هایی که پزشکان جراح در بعضی موارد استفاده میکنند ، تزریق کورتون است . شاید شما هم شنیده باشید که تزریق کورتون عوارض دارد و ذهنتیت خوبی در این باره نداشته باشید . اما اگر پزشک جراح از مهارت کافی برخوردار باشد عوارض به حداقل خواهد رسید .

برخی عوارض تزریق کورتون :

 • تغییر رنگ پوست
 • نازک شدن پوست بینی

درمان خانگی ورم بینی بعد از جراحی:

بالا نگه داشتن سر؛

این کار باعث کاهش درد و تورم بینی میگردد. بالا نگه داشتن سر باعث بهبود در گردش خون میگردد. داشتن زاویه ۴۵ درجه هنگام دراز کشیدن بهترین موقعیت را به سر میدهد. هر قدر خونرسانی به این بافت بهتر باشد ، ورم بینی هم بهبود بیشتری خواهد داشت.

کمپرس سرد؛

استفاده از کیسه های خنک کننده ( قابل تهیه از داروخانه ها) و یا کیسه ی حاوی یخ های مکعبی کوچک . بهتر است در ساعات متوالی( حدود سه بار در روز) هر بار به مدت ۲۰ دقیقه استفاده گردد. بهتر است کیسه سرد کننده بر روی جایی که عمل شده نگذارید. در صورتی که سرمای زیاد باعث آزارتان میشود ، کیسه خنک کننده را در یک حوله بپیچید.

اسپلینت یا بانداژ ؛

اکثر افراد بعد از جراحی زیبایی بینی باید برای چند روز از اسپلینت استفاده نمایند. گذاشتن اسپلینت یا همان نوار چسب روی بینی ، اثر زیادی بر کاهش ورم بینی خواهد داشت. بهتر است تا زمانی که پزشک جراح توصیه کرده ، گذاشتن نوار چسب را ادامه داد. توجه داشته باشید که اسپلینت نباید خیس یا مرطوب گردد ( برای جلوگیری از تورم و عفونت).

حمام کردن با آب ولرم ؛

حمام کردن با آب داغ باعث افزایش تورم میگردد. بهتر است برای کاهش ورم بینی از آب ولرم استفاده گردد. ( البته در این مورد هم دستور پزشک اولویت دارد).

کم کردن مصرف نمک ؛

به طور کلی مصرف سدیم باعث افزایش ورم میگردد. یکی از منابع اصلی سدیم که ما روزانه مصرف میکنیم ، نمک خوراکیست. برای کم کردن ورم بهتر است استفاده از نمک یا همان سدیم را به حداقل برسانید.

کاهش فعالیت ها ؛

بهتر است فعالیت سنگین مانند حرکات ورزشی یا بلند کردن اجسام سنگین را برای مدت حداقل یک ماه انجام ندهید. انجام فعالیت های شدید باعث هجوم خون زیادی به سمت صورت میشود. که این ، خود باعث ورم بینی میگردد. بهترین شرایط برای کاهش ورم بینی اصلاح خونرسانی است همانطور که پیش‌تر گفته شد.

مراقبت هایی برای کاهش ورم بینی بعد از جراحی بینی :

 • نوشیدن آب.
 • عدم مصرف الکل.
 • عدم مصرف دخانیات .
 • از چند بالش برای زیر سر خود استفاده کنید.
 • حداقل تا دو روز بعد از عمل جراحی زیبایی بینی استراحت کنید.

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

 • کاهش درد جراحی بینی - دکتر وحیده درتاج در تهران

کاهش درد جراحی بینی

می دانیم که همه شما عزیزان قبل از جراحی زیبایی بینی در تهران نگرانی هایی را نیز دارید. درد بعد از [...]

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدرضا

سلام بسیار مفید بود ممنونم