چهار کلید مهم برای داشتن تغذیه ای سالم و بدون کورونا

چهار کلید اصلی برای داشتن یک تغذیه سالم و بدون کورونا

 • دکتر وحیده درتاج • جراح و متخصص گوش و حلق و بینی
تغذیه ای سالم و بدون کورونا

راهنمای بهداشت،نگهداری و آماده سازی مواد غذایی برای مقابله با COVID_19

کلید اول؛

همیشه نظافت را رعایت کنید!

استفاده از ماسک جهت افرادی که ممکن است در حین فرآوری غذا دچار عطسه یا سرفه شوند ضروری است.
دستها مهمترین راه جهت انتقال میکروارگانیسم های خطرناک از مکانی به مکان دیگر هستند.استفاده از دستکش یکبار مصرف هنگام آماده سازی و طبخ برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا توصیه میشود.
درصورت ابتلا به بیماری تا ۴۸ ساعت پس از پایان یافتن علائم بیماری از آماده سازی و تهیه مواد غذایی خودداری شود.اگر با وجود بیمار بودن مجبور به تهیه غذا هستید دستان خود را در ابتدای کار و بصورت مکرر در طول تهیه غذا با آب و صابون بشویید.
ویروس کورونا روی دست و پارچه های تنظیف و تجهیزات آشپزخانه بویژه تخته برش باقی میماند و کوچکترین تماس میتواند آنها را به مداد غذایی منتقل کند.
پیش از تماس با مواد غذایی در طول آماده سازی مواد خام حیوانی) شیر خام، گوشت مرغ، ماهی یا سایر فرآورده‌های حیوانی (برای جلوگیری از آلودگی سایر مواد غذایی باید دستهای خود را کاملا با آب و صابون (۲۰ ثانیه) بشویید و خشک کنید.
تمام سطوح و تجهیزاتی که جهت آماده سازی مواد غذایی بکار میروند را شست و شو و گندزدایی کنید. پارچه ها و حوله های آشپزخانه را تمیز نگه داشته و روزانه تعویض کنید.
استفاده از اسفنج برای تمیز کردن توصیه نمیشود (تمیز کردن فرایند حذف خرده های غذاست و ضدعفونی کردن فرآیند گندزدایی ویروس ها و باکتری‌هاست)
برای ساخت محلول ضدعفونی کننده پنج میلی لیتر از محلول سفید کننده خانگی را در چهار لیوان آب (۷۵۰سی سی)حل کنید، از این محلول برای ضدعفونی کردن ظروف و سطوح و پارچه های تنظیف استفاده کنید.
از آب جوش نیز میتوان برای ضدعفونی کردن ظروف استفاده کرد ولی مراقب سوختگی باشید.
برای تمیز کردن ظروف و سطوح از پارچه های جداگانه استفاده کنید تا از منتشر شدن میکروبها و ویروسها جلوگیری شود.

تغذیه ای سالم و بدون کورونا

کلید دوم ؛

غذاهای خام را از غذاهای پخته جدا کنید!

آلودگی متقاطع واژه ایست که بمنظور توصیف انتقال میکروبها/ویروسها از غذای خام به غذای پخته استفاده میشود.

درهنگام خرید، گوشت قرمز،گوشت ماکیان و غذاهای دریایی را از سایر اقلام خریداری شده جدا نگه دارید. درزمان کار کردن با مواد غذایی خام (گوشت قرمز، ماکیان و دریایی)از ظروف و تجهیزات جداگانه مانند تخته و چاقو برای خرد کردن گوشت خام و مواد غذایی پخته استفاده کنید.
ظروفی را که برای غذای خام استفاده نموده اید با آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز بشویید.
به هنگام طعم دار کردن گوشت خام نباید مایعی که گوشت خام در آن خوابانده شده را پس از پخته شدن یا هنگام مصرف به آن اضافه کنید. از ذبح و تهیه یا مصرف گوشت حیوانات وحشی یا حیوانات اهلی مشکوک به بیماری پرهیز کنید.
از خریدن مواد غذایی فله ای یا بدون بسته بندی خودداری کنید. امکان انتقال کورونا از طریق بسته های مواد غذایی هم وجود دارد. توصیه میگردد قبل از مصرف انواع لبنیات، انواع کنسروها و غذاهای آماده، بطریهای آب آشامیدنی، نوشیدنی ها و سایر محصولات بسته بندی شده آنها را شسته و ضدعفونی کنید.

تغذیه ای سالم و بدون کورونا

کلید سوم ؛

غذاها را خوب بپزید!

پخت مناسب مواد غذایی میتواند تقریبا تمام میکروارگانیسم های خطرناک را نابود کند. پخت غذا تا دمای ۷۰درجه سانتی گراد سبب اطمینان از ایمن بودن غذا برای مصرف میشود.ویروس کورونا به دمای معمولی پخت (۷۰ درجه) حساس است.در این دما تعداد زیادی از میکروارگانیسم ها در مدت ۳۰ ثانیه از بین میروند.
معمولا مرکز یک قطعه گوشت کامل، استریل میباشد چون بیشتر میکروارگانیسم ها در سطح لایه خارجی گوشت قرار دارند اما در گوشت چرخ شده، میکروارگانیسم ها هم در سطح خارجی هم در قسمتهای داخلی آن وجود دارند.

 • از مصرف گوشت قرمز،مرغ، ماهی و تخم مرغ خام یا کامل پخته نشده اجتناب کنید.
 • شیر را هم قبل از مصرف بجوشانید.
 • در مورد گوشت قرمز و ماکیان اطمینان یابید که رنگ عصاره آنها شفاف باشد و نه صورتی.
 • غذاهایی مانند سوپ و خورش را تا دمای جوش حرارت دهید تا مطمئن شوید دمای آن به ۷۰ درجه سانتی گراد رسیده است سپس در آن دما بمدت یک دقیقه جوشانده شود.
 • غذاهای پخته را برای استفاده مجدد به اندازه که کاملا داغ شوند حرارت دهید.

پخت مواد غذایی در مایکروفر

مایکروفرها غذا را بصورت غیر یکنواخت می پزند و برخی از قسمتهای غذا که نقاط سرد گفته میشوند حرارت کافی نمی بینند و در این نقاط ممکن است ویروسها همچنان زنده بمانند.بنابراین اطمینان یابید که غذاهای گرم شده یا پخته شده در مایکروفر بطور کامل به دمای ایمن رسیده است.

تغذیه ای سالم و بدون کورونا

کلید چهارم ؛

غذاها را در دمای مناسب و سالم نگهداری کنید!

با نگهداری غذا در دمای کمتر از پنج درجه سانتیگراد و یا بیش از شصت درجه سانتیگراد رشد میکروارگانیسم ها کاهش یافته یا متوقف میشود. ویروس کورونا در شرایط انجماد بسیار پایدار است و در دمای منفی بیست درجه سانتیگراد تا دوسال میتواند زنده بماند. در دمای یخچال (۴ درجه سانتی گراد) ویروس کرونا میتواند تا ۷۲ ساعت زنده بماند.با توجه به اینکه ویروس کرونا در دمای پایین فریز شده نیز پایدار است ،بهداشت و ایمنی مواد غذایی میتواند از انتقال آن از طریق غذا پیشگیری کند.

 • غذای پخته را بیش از دو ساعت در دمای اتاق نگهداری نکنید.
 • غذای پخته و فسادپذیر را بلافاصله ترجیحا تا کمتر از پنج درجه سانتیگراد سرد کنید.
 • باقیمانده غذا را بلافاصله سرد و سپس نگهداری کنید و از نگهداری غذا بمدت طولانی حتی درون یخچال اجتناب کنید.
 • باقیمانده غذا نباید بیش از سه روز در یخچال بماند و نباید بیش از یکبار گرم شود.
 • یخ زدایی مواد غذایی را در دمای اتاق انجام ندهید و یخ زدایی غذا را در دمای یخچال و یا سایر مکانهای سرد انجام دهید.
تغذیه ای سالم و بدون کورونا

بهداشت میوه ها و سبزیجات در همه گیری کرونا

همیشه از آب و مواد خام سالم برای تهیه غذا استفاده کنید!
غوطه وری سبزیها و میوه ها در آب نمک/سرکه بعنوان یک ترکیب بی ضرر برای خروج سموم آفت کش بسیار مفید است، توصیه میشود میوه ها و سبزیجات قبل از مصرف حدود ده دقیقه در آب نمک غوطه ور شوند.

میوه ها عمدتا نیازی به انگل زدایی و ضدعفونی ندارند.پس از مرحله غوطه وری در آب نمک/سرکه کافی است با آب ساده شسته شوند،اما سبزیجات نیاز به انگل زدایی و ضدعفونی طبق دستورالعمل وزارت بهداشت دارند :

جهت ضدعفونی کردن سبزیها/میوه ابتدا دستهای خود را با آب و صابون بشویید، مرحله اول پاکسازی اولیه است.در این مرحله تمام برگهای زرد،چوبها،و گل ولای احتمالی سبزی را جدا کنید و سپس سبزی را در آب خالص قرار دهید تا گل ولای آن جدا و ته نشین شود و به آرامی سبزی را از آب خارج کنید.
مرحله دوم انگل زدایی است.در یک ظرف آب به ازای هر لیتر آب بین ۲_۴ قطره مایع ظرفشویی بریزید.غوطه ور نمودن سبزیها به مدت سه تا پنج دقیقه در کفاب موجب جذب مایع شوینده در سبزی و یا سرطانزایی آن نمیشود. اینکار باعث میشود که تخم و کیست انگل ها لیز و لزج شده و به سطح آب بیایند که باید آب روی سبزی را به آرامی تخلیه و سپس سبزی را از ظرف خارج کنید.
مرحله سوم میکروب/ویروس زدایی است.مقداری از محلولهای ضدعفونی کننده حسب دستور روی کالا در آب افزوده تا محلول ضدعفونی کننده بدست آید. یا نصف قاشق چایخوری پودر پرکلرین یا دو قاشق مربا خوری یا چهار قاشق چایخوری وایتکس (سفید کننده)در پنج لیتر آب حل کنید و سپس سبزی انگل زدایی شده را به مدت پنج دقیقه در آن قرار دهید .
مرحله چهارم آبکشی ساده است .

نکات کلیدی در مورد مصرف سبزی و میوه در همه گیری کورونا

میوه و سبزیهایی که ظاهر سالم و بدون پوسیدگی دارند را انتخاب کنید. از قرار دادن میوه و سبزی نشسته در یخچال بپرهیزید و کلیه مراحل سالم سازی(پاک زدایی، انگل زدایی و میکروب/ویروس زدایی و شست وشو با آب)باید انجام شود.
پس از خرد کردن میوه و سبزی آنها را در ظرف دربسته در یخچال قرار دهید.
آلودگی احتمالی ویروس کرونا در سبزی خورشتی بدلیل طبخ و در اثر حرارت از بین میرود.
علیرغم شیوع ویروس کرونا امکان فریز کردن باقلا،کنگر و نخود فرنگی و انواع سبزیها و مواد خوراکی دیگر وجود دارد، بشرط اینکه دستها شسته و در شرایط کاملا استریل ظروف بسته بندی شسته و ضدعفونی شوند.
موقع مصرف سبزیهای فریز شده با دستهای کاملا تمیز آن را مستقیما در قابلمه با آب جوش یا ماهیتابه گرم شده قرار دهید.حرارت منجر به نابودی ویروس میشود.بلافاصله دست و ظروف بسته بندی را بشویید.
هرگز سبزیهای یخزده را در یخچال قرار ندهید تا ابتدا یخ آن آب شود.پختن سبزی بلافاصله پس از خروج از فریزر ضمن اینکه موجب حفظ مواد مغذی آن میشود از انتشار احتمالی ویروس که ممکن است در حین آماده سازی و بسته بندی سبزی را آلوده کرده باشد جلوگیری میکند.

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها