جراحی گوش

تفاوتی ندارد که گوش های شما به صورت مادرزادی از لحاظ ظاهری دچار مشکل شده است یا بر اثر وارد شدن ضربه ای تغییر شکل داده است ، در هر صورت می توان با پروسه جراحی گوش هر گونه اختلالی را که برای شما خوش آیند نمی باشد اصلاح کرد. دکتر وحیده درتاج بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران می تواند هر گونه بد فرمی موجود در لاله گوش شما عزیزان را با پروسه جراحی بهبود بخشد ، به همین منظور قبل از اقدام به جراحی توصیه می شود مطلب زیر را مطالعه نمایید تا با این پروسه درمانی و زیبایی بیشتر آشنا شوید.

جراحی گوش - دکتر وحیده درتاج در تهران

انواع جراحی زیبایی گوش در تهران

سنجاق کردن گوش

در این روش از جراحی گوش ، جراح اتوپلاستی حاذق در تهران  تلاش می کند تا با کمک تکنیک های موجود گوش را نیز به سر نزدیک کند. این روش برای افرادی مناسب بوده که گوش هایی برجسته یا به اصطلاح گوش بلبله هستند.

برجسته کردن گوش

در برخی مواقع ممکن است اتوپلاستی با هدف افزایش اندازه گوش ها انجام شود. در واقع برخی از افراد به صورت ژنتیکی گوش هایی کوچک دارند و حتی ممکن است ساختار بیرونی گوش در آن ها به طور کامل رشد نکند و هیچ گونه تناسبی با سر نداشته باشد ، در چنین مواقعی جراحی با هدف برجسته سازی و افزایش سایز گوش ها انجام خواهد شد.

کاهش اندازه گوش

اگر حالت گوش های شما از حالت طبیعی بزرگ تر باشد ، فرد به اختلال ماکروتیا مبتلا است. در این صورت می توان جراحی را با هدف کاهش اندازه گوش ، انجام داد.

لازم است چه اقداماتی قبل از اتوپلاستی انجام شود ؟

در ابتدا و پس از مراجعه به جراح گوش باتجربه در تهران ، از شما می خواهد تا یک سری آزمایش های روتین را انجام دهید ، مصرف دارو های التهابی و هر گونه داروی بخصوص را برای مدتی کنار بگذارید و در صورت ابتلا به نوعی بیماری خاص آن را به پزشک خود حتما اطلاع دهید. از دیگر موارد حائز اهمیت که لازم است شما زیبا جویان عزیز آن را در جراحی گوش رعایت کنید ترک کردن سیگار می باشد ، حداقل به مدت یک هفته از مصرف آن خودداری نمایید ، البته لازم به ذکر بوده که مصرف الکل نیز همانند دخانیات یک هفته قبل از اتوپلاستی ممنوع می باشد. شب قبل از مراجعه استحمام کنید ، همچنین بهتر است روز جراحی ناشتا باشید ، بنابراین شب قبل یک شام سبک میل نمایید و به مدت 6 الی 8 ساعت از خوردن و نوشیدن بپرهیزید.

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای اتوپلاستی می باشند؟

جراحی گوش ها برای کودکانی مناسب است که دارای شرایط زیر باشند :

 • کودکانی که به عفونت های مزمن گوش مبتلا نباشند و از سلامت عمومی خوبی بر خوردار باشند.
 • حداقل سن کودکان 5 سال باشد ، زیرا لازم است تا استحکام بیشتر غضروف های گوش کودک صبر نمایند.
 • سن کودک باید به گونه ای باشد که توانایی پذیرش جراحی و دوره نقاهت بعد از اتوپلاستی را داشته باشد

اما جراحی زیبایی گوش ها در افراد بالغ در صورت وجود شرایط زیر امکان پذیر خواهد بود :

 • به دخانیات و نوشیدنی های الکل اعتیاد نداشته باشند.
 • افرادی که دارای هدف مشخصی از جراحی گوش های خود می باشند.
 • افراد متقاضی به اتوپلاستی نباید به نوعی بیماری و اختلال بخصوصی مبتلا باشند و سلامت کامل داشته باشند.

ماندگاری جراحی زیبایی گوش چقدر است ؟

جالب است بدانید که جراحی گوش در تهران یک پروسه زیبایی و درمانی دائمی است ، که تا همیشه باقی خواهد ماند. در واقع طی این عمل گوش ها ساختار جدید خود را حفظ می کنند ، البته در صورت وارد شدن ضربه ممکن است حالت گوش تغییر نماید و افراد نیازمند انجام جراحی مجدد باشند.

آیا جراحی گوش می تواند بر شنوایی بیماران تاثیر بگذارد ؟

باید بدانید که گوش از سه قسمت داخلی ، میانی و خارجی تشکیل شده است ، که عمده تغییرات لازم در ظاهر گوش ها در قسمت خارجی انجام خواهد شد. در نتیجه طی اتوپلاستی هر گونه تغییرات ایجاد شده در این ناحیه بوده و هیچ گونه آسیبی به  نواحی داخلی و میانی ایجاد نخواهد شد ، که این موضوع هیچ گونه ارتباطی با شنوایی افراد نخواهد داشت.

پروسه مرحله به مرحله عمل گوش در تهران

بیهوشی : جراحی با ایجاد برش هایی در نواحی مختلف گوش ها آغاز خواهد شد ، به این معنا که قطعا زیبا جویان طی این پروسه درد را احساس خواهند کرد ، به همین منظور بهترین جراح گوش در تهران از ماده بیهوشی استفاده کرده تا فرآیند اتوپلاستی با آرامش بیشتر زیبا جو انجام شود.

برش های گوش : با توجه به مشکلات موجود که در جلسات مشاوره از جانب پزشک بررسی شده است ، برش ها در نواحی همچون لبه گوش ، غضروف و غیره نیز ایجاد خواهند شد ، تا بعد از پایان جراحی به راحتی قابل مشاهده نباشند.

اصلاح اختلالات گوش : پزشک در طی جراحی گوش در تهران ، غضروف و پوست گوش بیمار را اصلاح کرده و تغییرات لازم را نیز ایجاد می کند و در انتها و پس از اعمال تغییرات لازم به منظور حفظ ساختار جدید از بخیه ها  برای بستن برش ها بکار می گیرد. جالب است بدانید که ممکن است جراح از بخیه های جذبی و غیر جذبی نیز در این مواقع با توجه به صلاح دید خود استفاده کند.

آیا استفاده از هد بند ها بعد از جراحی گوش برای زیبا جویان ضروری است ؟

به طور کلی بهتر است بدانید که هد بند ها برای نگهداری و حمایت از مناطق جراحی شده بکار گرفته می شوند. در برخی موارد ، استفاده از هد بند ها بعد از جراحی گوش در تهران می تواند در بهبود سریع‌ تر و بهتر گوش ها تاثیر فوق العاده ای بگذارد. البته نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم نوع و مدت استفاده از هد بند ها به دستور پزشک معالج و نوع جراحی می باشد ، در نتیجه استفاده خودسرانه و بدون اطلاع پزشک ممکن است نتایج نا خوش آیندی را با خود به همراه داشته باشد. لازم به ذکر بوده که استفاده از هد بند ها ممکن است برای برخی افراد ناراحت کننده باشد یا سبب اذیت شدن گوش آن ها شود. همچنین ، در بعضی موارد ، پزشکان ممکن است از راه ‌حل ‌های دیگری برای حمایت از محل جدید جراحی شده استفاده کند. انتخاب نهایی در دست معالج بوده و باید به توصیه ‌های ایشان برای گذراندن دوره نقاهت خود خوب گوش دهید. در نتیجه اگر پزشک به شما توصیه کرده است تا از هد بند های مخصوص استفاده کنید ، هرگز توصیه های ایشان را پشت گوش نندازید و برای دست یابی به یک نتیجه عالی آن را رعایت کنید.

جراحی گوش - دکتر وحیده درتاج در تهران

ممکن است زیبا جویان بعد از اتوپلاستی با چه عوارضی رو به رو شوند ؟

تمامی پروسه های جراحی دارای عوارض جانبی می باشند ، بنابراین رو به رو شدن با عوارض امری طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. قبل از آن که با این دست از عوارض آشنا شویم ، بهتر است بدانید که تنها عوارض نادر و بسیار خطرناک این روش خونریزی و عفونت بوده که به ندرت پیش خواهد آمد.

اسکار: بعد از اتمام جراحی گوش در تهران ، محل های برش خورده همانند یک خط باریک و ظریف باقی خواهند ماند  ، البته توجه داشته باشید که این برش ها در نواحی ایجاد می شوند که به راحتی قابل مشاهده نمی باشند در نتیجه یک عارضه مشکل ساز و غیر قابل درمان نخواهد بود.

عدم تقارن گوش ها : اگر عدم تقارن در گوش ها جزئی و غیر قابل مشاهده باشد مانعی ندارد ، زیرا بهترین جراح گوش در تهران طی جراحی تمرکز بیشتری بر رفع مشکلات و اصلاح بد فرمی گوش داشته و توجه بسیار زیادی به تقارن بسیار زیاد ندارد.

بی حسی در پوست : در طی اتوپلاستی به خصوص در مواقع جا به جایی گوش ها ، به طور موقت ممکن است سبب از بین رفتن حس در پوست گوش افراد نیز شود ، که این نوع عارضه به ندرت به صورت دائمی باقی خواهد ماند.

اصلاح بیش از حد اختلالات : ممکن است عمل گوش ها سبب اصلاح غیر طبیعی فرم آن ها شود ، به گونه ای که گوش ها پشت سر محکم بسته شده باشند.

چه زمانی می توان نتیجه حاصل از این پروسه زیبایی را مشاهده کرد ؟

افراد می توانند بلافاصله پس از پایان جراحی گوش در تهران و به محض بهوش آمدن تغییرات ایجاد شده را به راحتی مشاهده کنند ، البته نتیجه نهایی بعد از گذراندن 6 الی 7 هفته از دوره نقاهت بوده ، که تمامی عوارض جانبی از جمله التهاب و تورم بهبود یافته است ، که نتیجه در آن زمان بسیار مطلوب و رضایت بخش خواهد بود.

آیا جراحی گوش همراه با درد بسیار زیاد است ؟

همانطور که اشاره کردیم ، اتوپلاستی با استفاده از ماده های بیهوشی انجام خواهد شد ، در نتیجه بیمار طی این پروسه دردی را احساس نخواهد کرد و دچار هیچ گونه ناراحتی نخواهد شد.

آیا رعایت تغذیه در مراقبت های بعد از اتوپلاستی حائز اهمیت است ؟

برنامه و رژیم غذایی بخصوصی در این مواقع وجود ندارد ، اما توصیه می شود در روز های ابتدایی بعد از جراحی گوش از مواد غذایی نرم استفاده شود و زیبا جویان از مصرف مواد غذایی سفت و سخت خودداری نمایند. البته مصرف مقادیر کافی از مایعات نیز در این مواقع در بهبود بافت های آسیب دیده بسیار کمک خواهد کرد. مصرف مواد غذایی مفید همراه با انواع ویتامین ها علاوه بر افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن روند بهبودی را در شما افزایش خواهند داد و کمک می کند برش های ایجاد شده در بهترین زمان ممکن بهبود پیدا کنند. همچنین توصیه می شود در دوره نقاهت بعد از جراحی گوش د تهران در یک بازه زمانی مشخص از مصرف مواد غذایی بسیار سفت و ترد خودداری کنید ، زیرا مواد غذایی نیازمند جویدن می توانند در بروز درد در نواحی جراحی شده موثر باشند. در نتیجه مصرف انواع سوپ ها و پوره ها می تواند در دوره نقاهت مفید باشد.

جراحی زیبایی گوش ها چه تاثیری بر شنوایی افراد خواهند داشت ؟

در ابتدا بهتر است بدانید که مکانیسم شنوایی افراد در گوش میانی و داخلی می باشد ، بنابراین با توجه به آن که جراحی در گوش خارجی انجام می شود ، هیچ گونه خطری شنوایی زیبا جویان را در این پروسه تهدید نمی کند و سبب بروز اختلال حتی در بازه زمانی کوتاه نخواهد شد.

آیا جراحی زیبایی گوش در کودکان به مرور زمان تغییر خواهد کرد ؟

طی جراحی گوش در کودکان ، تغییرات اعمال شده بر روی غضروف باقی مانده و رشد گوش کودک در حالت فعلی و جدید گوش ادامه پیدا می کند و نه آن فرمی که در ابتدا داشته است. همانطور که اشاره کردیم تمامی تغییرات دائمی هستند و جز وارد شدن اسیب هیچ عاملی سبب بروز تغییر در آن ها نخواهد شد. به همین منظور احتمال تغییر شکل گوش کودکان در بزرگسالی بسیار نادر بوده و نیازمند جراحی مجدد نمی باشد.

اقدامات بعد از اتوپلاستی

 1. در دوره نقاهت از دستکاری و ایجاد هر گونه فشار به گوش ها بپرهیزید.
 2. در صورت احساس درد شدید و غیر قابل تحمل در دوره مراقبت های بعد از جراحی گوش می توانید از دارو های مسکن تجویز شده توسط جراح خوب در تهران نیز استفاده کنید.
 3. در مواقع استراحت و خوابیدن از قرار دادن محل جراحی بر روی بالشت خودداری کنید ، زیرا نباید هیچ گونه فشاری به ساختار گوش ها وارد شود.
 4. پس از برداشت پانسمان ها جراح از هد بند برای حفظ ساختار جدید گوش استفاده خواهد کرد ، بنابراین به مدت دو الی شش هفته از آن ها به صورت مداوم استفاده کنید.
 5. از انجام فعالیت ها روزانه و ورزشی شدید که می تواند در آسیب رساندن به ساختار گوش موثر باشند خودداری کنید.
 6. گوش های خود را با استفاده از محلول های ضد عفونی کننده مخصوص شست و شو دهید تا از ابتلا به عفونت پیشگیری شود.
 7.  برای از بین بردن تاثیرات بیهوشی و پیشگیری از بروز هر نوع عارضه ای توصیه می شود افراد یک رژیم غذایی سالم و مفید را آغاز نمایند.

بهبودی گوش ها بعد از جراحی چقدر زمان خواهد برد؟

عوارض جانبی همچون تورم و کبودی بعد از اتوپلاستی در اغلب افراد وجود دارد که با گذشت هفت الی ده روز به مرور این علائم کاهش پیدا می کنند ، اما به طور کلی با گذشت سه هفته تمامی عوارض بهبود پیدا کرده و افراد می توانند به راحتی نتیجه حاصل از جراحی را مشاهده نمایند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها