تأثیر ضخامت پوست بر جراحی زیبایی بینی

تأثیر ضخامت پوست بر جراحی زیبایی بینی

 • دکتر وحیده درتاج • جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

شکل بینی در بیشتر موارد به شکل و ساختار اسکلت بینی زیرین بستگی دارد. بنابراین جراحی زیبایی بینی اساساً بر شکل دهی به ساختارهای استخوانی و غضروفی زیرین استوار است.  پوست بینی با بافت همبند و چربی آن روی اسکلت پایه بینی قرار دارد که توسط جراح قابل تغییر است.

از آنجا که پاکت پوست ضخامت های مختلفی را نشان می دهد و نوک بینی را بیش از پل بینی تحت تأثیر قرار می دهد ، نتیجه نهایی یک جراحی زیبایی بینی بستگی به تعامل ضخامت پوست و پایه استخوانی – غضروف دارد. از آنجا که شما نمی خواهید اسکار یا جای زخم قابل مشاهده بر روی پل بینی ایجاد کنید، امکان اصلاح پوشش پوستی بسیار محدود است.

محدوده تغییرات بینی بستگی به ضخامت پوست دارد،که فاکتوری است که جراح نفوذ کمی روی آن دارد. دو انتهای طیف پوست بسیار نازک یا بسیار ضخیم مستلزم اقدامات مختلفی در یک جراحی زیبایی بینی است.

به مقاله «سپتوپلاستی چیست؟» هم سربزنید!

همونطور که میدونید سپتوپلاستی عمل جراحی بینی با هدف اصلاح تیغه بینی میباشد اگر با مشکل انحراف تیغه بینی دست به گریبان هستید این مطلب را از دست ندهید!

ضخامت پوست بینیضخامت پوست بینی

تأثیر پوست نازک در نتیجه جراحی زیبایی بینی

در بیمارانی که پوستی بسیار نازک دارند ، اسکار جراحی خیلی خوب بهبود می یابد و تورم در ناحیه جراحی بسیار کم است. با این حال ، پوست نازک توانائی کمی برای پوشش اسکلت بینی زیرین دارد. حتی کمترین ناهمواری در پل بینی نیز نمایان می شود.

بنابراین بزرگترین چالش در بیماران دارای پوست فوق العاده نازک ، عمل بسیار دقیق و ایجاد یک پل بینی صاف است. از طرف دیگر میتوان پیوندهایی (فاسیا ، درم ، غضروف) برای تقویت ضخامت پوست بکار برد.

ضخامت پوست بینیضخامت پوست بینی

به مقاله «عمل بینی چگونه انجام میشود؟» هم سربزنید!

پوست ضخیم: چالشی در جراحی زیبایی بینی

پوست بسیار ضخیم ، اسکلت بینی را خیلی خوب روی ناحیه پل بینی میپوشاند، اما متاسفانه هنگام کوچک کردن بینی ، به خصوص نوک بینی، عامل محدود کننده ای است. بیماران غالباً از نوک بزرگ بینی و سوراخ بینی بزرگ و ضخیم رنج می برند. پوست ضخیم نوک بینی عامل مهمی در بزرگ‌جلوه دادن نوک بینی در مقایسه با سایر قسمتهای بینی است.

پوست ضخیم همیشه علت نوک بزرگ بینی (به اصطلاح نوک جعبه ای) نیست – یک غضروف آلار نسبتاً رشد یافته هم باعث ایجاد نوک بینی بزرگ در پوستهای نازک نیز می شود. پوست بسیار ضخیم برای جراح یک چالش است. این پوست در مقابل شکل گیری مطلوب غضروف آلار کوچکتر یا نوک مشخص تر بینی ، مقاومت ایجاد می کند.

تکنیک های جراحی که غضروف نوک بینی را به شدت تضعیف می کنند ، موجب میشوند نوک بینی فشرده و تپل به نظر برسد ، زیرا پشتیبانی نوک بینی از دست می رود. در این حالت ، تثبیت ساختاری بینی و دستیابی به نوک بینی نه چندان کوچک ولی خوش ترکیب تر توصیه می شود.

در این حالت ، من به بیمارانم می گویم که یک بینی شکیل اما کمی بزرگتر بهتر از آن است که یک بینی کوچک ، چاق و بی شکل، داشته باشند.

ضخامت پوست بینیضخامت پوست بینی

نازک کردن پوست ضخیم

نازک کردن پوست ، به معنای برداشتن چربی و بافت پیوندی در زیر پوست ، به ویژه در نوک بینی بدون خطر نیست. اگر بشود بطور لوکالیزه فقط پوست نوک بینی را بلند کرد،نازک شدن گسترده تری امکان پذیر است ، اما عموما باید تمام پاکت پوست شامل روی پل بینی نیز برای برداشتن قوز بینی بلند شود. عامل محدود کننده خونرسانی نوک بینی است.

در زیر درم شبکه ای از رگهای خونی قرار دارد ،که نباید در حین نازک کردن پوست بیش از حد آسیب ببیند.  اختلال در گردش خون این ناحیه یک فاجعه خواهد بود. بنابراین نازک کردن  پوست دقیق را در طول عمل تأکید می کنم. اگر  این کار را انجام دهم ، هرگز سعی نمی کنم بیش از حد تهاجمی عمل کنم تا به پوست آسیب نرسانم.
در حال حاضر من تمام بیماران خود را با پوست بسیار ضخیم آگاه می کنم که بعد از انجام جراحی زیبایی بینی مثلاً با برداشتن قوز بینی و شکل دادن به غضروف نوک بینی ، یک عمل ثانویه ممکن است بعد از یک سال ضروری باشد که معمولا در مواردی است که بیماران احساس می کنند نوک بینی خیلی حجیم به نظر می رسد و در آنها اسکار های ضخیم در لایه بافت همبند زیر پوست ایجاد شده است.

در این روش ثانویه که بطور قابل ملاحظه ای کوتاه تر است، صفحه اسکار فیبروزی که عموما 1-3 میلی متر ضخامت دارد ، برداشته می شود و نتیجه زیبایی شناختی بهتری حاصل می شود.

پوست بینیپوست بینی

تورم طولانی مدت بینی با پوست ضخیم تر

پوست ضخیم تمایل به تورم طولانی تر بینی و افزایش شکل گیری اسکار به خصوص در زیر نوک بینی دارد. تقریباً در تمام بیماران با پوست ضخیم دیده میشود که  ورم 24-36 ماه ادامه دارد. اثر نهایی جراحی زیبایی بینی فقط پس از این زمان قابل ارزیابی است.
در موارد خاص ، استروئیدها می توانند فقط چند هفته پس از عمل به پوست ضخیم شده در زیر نوک بینی تزریق شوند تا از ایجاد زخم های زاینده جلوگیری شود ، به منظور کاهش واکنش بافت پیوندی قوی تر.
معمولاً من تا حداکثر ۴ بار با فاصله ۴ هفته بین  دفعات برای بیماران تزریق می کنم. در موارد بسیار نادر واکنش بافت پیوندی بسیار قوی ، این درمان ممکن است مدتی طول بکشد تا تمام علائم یک واکنش بافت پیوندی قوی فروکش کنند.

پوست بینیپوست بینی

علائم پوست ضخیم چیست؟

پوست ضخیم بالای بینی توسط عوامل مختلفی شناخته می شود :

 • دارای منافذ پوستی مشخص
 • تعداد زیاد غدد چربی

در قسمت یک  سوم خارجی ، فقط پوست و بافت همبند بالهای بینی را تشکیل می دهند.
بال بینی گسترده تر و ضخیم  بینی این پوست را نشان می دهد .
هنگام لمس نوک بینی ، ضخامت پوست  هنگام فشردن آن بین دو انگشت لمس میشود .

بهتر است این مطلب را هم بخوانید: ‌**جراحی بینی استخوانی **

از گالری دیدن فرمایید

پوست نازک یا ضخیم – هر دو حالت دارای مزایا و مضراتی هستند:

 • پوست نازک: تورم سریع ولی با استتار کمی فروکش می کند
 • پوست ضخیم: تورم طولانی تر ولی با استتار بهتر ادامه می یابد

زمانی که نتیجه نهایی پس از جراحی زیبایی بینی مشاهده میشود ، یعنی زمانی که تورم فروکش کند ، معمولاً:

 • در پوست نازک: حدود 1 سال
 • پوست ضخیم متوسط: حدود 2 سال
 • پوست ضخیم: حدود 3 سال

با شنیدن این گفته ها ، بسیاری از بیماران مضطرب میشوند. برای شما اجتناب ناپذیر است که قبل از عمل این واقعیت ها را بدانید ،باید بدانید که یک جراحی زیبایی بینی بیانگر عملی است که – اگر فقط یک بار به عنوان یک قاعده انجام شود – منجر به تغییر مادام العمر در چهره شما می شود. بنابراین ارزش آن را دارد که صبر کنید.
برای اطمینان خاطر من به بیماران توضیح می دهم که معمولاً بعد از 3 الی 4 هفته بینی نسبت به گذشته کوچکتر و خوش فرم تر خواهد شد. بقیه تورم بیشتر از 1-3 میلی متر است که بتدریج کم میشود.

آیا بهتر است جراحی بینی و سینوس را همزمان انجام دهیم یا به صورت جداگانه؟2022-01-29T19:33:02+03:30

اگر شما هم مشکل سینوس و نیاز به جراحی سینوس دارید و قصد عمل بینی هم دارید بهتر است این ویدیو را ببینید تا اطلاعات خوبی در این زمینه به شما بدهد.

پاسخ دکتر درتاج به این سوال را بشنوید.

بعد از عمل بینی چی بخوریم؟2022-01-30T12:20:00+03:30

یکی از سوالاتی که بعد از عمل بینی برای اکثر افراد پیش می آید این است که چه غذایی میتوان خورد! و چه غذاهایی را نباید خورد! پاسخ دکتر درتاج به سوال شما عزیزان را بشنوید.

بعد از عمل بینی دچار بیحسی در قسمت پره های بینی و کم شدن بویایی شده ام ، آیا این عارضه برگشت پذیر میباشد؟2022-01-17T10:19:17+03:30

مراجعین عمل زیبایی بینی تصور میکنند که باید برای تمام بیماران پس از عمل بینی کورتون تزریق💉 شود.امیدوارم توانسته باشم به سوالات و ابهاماتی که در این مورد در ذهنشان هست جواب بدهم. 😊

بعد از عمل بینی چند روز چسب بزنیم؟2022-02-10T10:11:29+03:30

بعد از جراحی زیبایی بینی چه مدت چسب لازم یا کافی است؟ آیا چسب طولانی ضرر دارد؟

بعد از جراحی زیبایی بینی پرسشی که ذهن اکثر بیماران را مشغول میکند،این است که چه مدت لازم است چسب بزنیم؟چه مدت چسب زدن کافی است؟اگر کم چسب بزنیم روی نتیجه عمل اثر بد میگذارد؟چسب طولانی چه عوارضی دارد؟
من هم اگر بجای بیماران بودم گیج میشدم🙄، چون هر جراح روش خودش را دارد،چیزهای کاملا متفاوت و متناقضی میشنوند. حتی یکدیگر را میترسانند و راجع به اینکه مدت ناکافی چسب زده اند نگران میشوند 😉

نکات مهم زدن چسب بینی: 🔔

 • ❌چسب را سفت نزنید، فقط کافی است روی پوست بچسبد و چین نخورد .
 • ✔قبل از برداشتن چسب یا دوش بگیرید یا صورت را با آب گرم بشویید .
 • ✔بعد از برداشتن چسب بلافاصله چسب نزنید،بگذارید پوست یک ساعتی هوا بخورد .
 • ❌چسبهای افقی را کوتاه نزنید، همه بینی را بپوشاند.
 • ✔اگر پوست چرب و نوشدارو دارید هرروز چسب را عوض کنید.
آیا بعد از عمل بینی از تامپون استفاده میشود؟2021-12-23T08:31:29+03:30

آیا دکتر درتاج در عمل بینی از تامپون استفاده میکنند؟

یکی از نگرانیهای شایع بین کسانی که میخواهند جراحی زیبایی بینی یا حتی جراحی ترمیم تیغه بینی یا همان سپتوپلاستی را انجام دهند گذاشتن تامپون در بینی است. مردم آنقدر یکدیگر را از این کار میترسانند که برخی را از جراحی منصرف میکنند یا باعث میشوند جذب جراحانی شوند که بخاطر تامپون نگذاشتن تبلیغ میکنند.

فیلر لب بعد از عمل بینی2021-06-13T11:45:26+04:30

چه مدت پس از جراحی زیبایی بینی میتوان فیلر لب تزریق کرد؟

از آنجاییکه لب نزدیک بینی است تورم حاصله از جراحی بینی به بافت های اطراف از جمله این بافت حساس و ظریف انتشار پیدا میکند. از این رو تزریق فیلر به لب در هفته های اول پس از رینوپلاستی میتواند با مشکل مواجه شود، زیرا ایجاد کانتور دقیق و حفظ بالانس و قرینگی این ناحیه که کوچکترین تغییری میتواند اثر بزرگی بگذارد، بدلیل ورم و التهاب سخت خواهد بود.
لذا توصیه میشود جهت تزریق فیلر(ژل)لب پس از رینوپلاستی حداقل شش هفته صبر کنید.

فیلر لب بعد از عمل بینی
تزریق بوتاکس قبل از عمل بینی (رینوپلاستی )2021-06-01T12:28:06+04:30

آیا مجاز است قبل از عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) تزریق بوتاکس انجام شود؟

تزریق بوتاکس قبل از رینوپلاستی مجاز است، اما بهتر است اینکار برای اصلاح خطوط پیشانی و اخم و دور چشم، یک تا دو هفته قبل از رینوپلاستی انجام شود، تا تورم بافتی و کبودی احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس از بین برود.

تزریق بوتاکس قبل از عمل زیبایی بینی
چه موقع پس از رینوپلاستی میتوان فیلر زیر چشم تزریق کرد؟2021-05-27T22:34:57+04:30

چه موقع پس از رینوپلاستی میتوان فیلر زیر چشم تزریق کرد؟

بسته به پیچیدگی جراحی بینی انجام شده،تورم بوجود آمده متغیر است و  میتواند آناتومی پلک تحتانی را بدرجاتی  تحت تاثیر قرار دهد.بعبارتی بدلیل تورم و التهاب بافتی پلک تحتانی بخاطر نزدیکی به بینی ،تخمین محل دقیق و میزان  مورد نیاز فیلر را دچار مشکل میسازد حال آنکه استفاده از فیلر در این ناحیه مستلزم دقت بسیاری است.
پیشنهاد میشود که حداقل چهار تا شش هفته پس از رینوپلاستی برای تزریق فیلرهای معتبر صبر کرد.

مشکل بویایی و بیحسی بعد از عمل بینی
عارضه پوست پرتقالی بعد از عمل بینی2020-12-21T15:35:32+03:30

یکی از مواردی که در اکثر افرادی عمل بینی انجام داده اند دیده ام نقطه نقطه شدن پوست بینی است ( حالت پوست پرتقالی) . این عارضه بر اثر چه چیز رخ میدهد و آیا راه پیشگیری وجود دارد؟

 

این حالت مربوط به عمل بینی نمیباشد بلکه مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی است . چسب زدن طولانی به بینی و نرفتن به حمام ممکن است در برخی پوست ها باعث ایجاد منافذ باز و یا جوش شود . که البته پس از مدتی که از عمل بگذرد و با شستشوی و پاکسازی مرتب پوست برطرف میشود .

پوست-پرتقالی
بهترین زمان برای عمل ترمیم بینی2022-01-15T18:32:36+03:30

حدود چهار ماه است که عمل زیبایی بینی انجام داده ام در قسمت نوک بینی ورم نسبتا زیادی وجود دارد، مقداری هم افتادگی بینی پیدا کرده ام و به دلیل التهاب بویایی و تنفسم هم مشکل پیدا کرده . یک بار هم تزریق کورتون انجام داده ام . قرار هست که بعد از ۵ماه از عمل قبلی، عمل ترمیم انجام دهم . نظر شما در این باره چیست؟

بهترین زمان برای عمل ترمیم بینی حداقل یک سال بعد از عمل بینی میباشد. اگر در این باره عجله داشته باشید  و پزشک را تحت فشار قرار دهید ممکن است عوارض جبران ناپذیرزیبایی به بار بیاورد.

 

بهترین زمان برای عمل ترمیم بینی
مشکل بویایی و بیحسی بعد از عمل بینی2020-12-14T17:25:11+03:30

بعد از عمل بینی دچار بیحسی در قسمت پره های بینی و کم شدن بویایی شده ام ، آیا این عارضه برگشت پذیر میباشد؟

هر دو مورد بیحسی و مشکل بویایی از عوارض موقت عمل بینی میباشند و جای نگرانی نیست.

مشکل بویایی و بیحسی بعد از عمل بینی

دکتر وحیده دُرتاج   •   جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

به اشتراک بگذارید!

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها