مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از مواردی که قطعا از جانب جراح بینی به شما زیبا جویان طی پروسه جراحی بینی توصیه می شود ، مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. جالب است بدانید که این اقدامات تاثیرات بی نظیری در بهبودی شما خواهند داشت ، بنابراین با مطالعه مطلب زیر که توسط بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی دکتر وحیده درتاج در تهران تهیه شده است با این پروسه مراقبتی در دوره نقاهت بیشتر آشنا شوید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر وحیده درتاج در تهران

اقداماتی که باید در مراقبت های بعد از رینوپلاستی آن ها را رعایت کنید !

دارو های تان را در زمان های تعیین شده مصرف کنید !

جراح بینی خوب و ماهر در تهران دارو هایی را در دوره نقاهت برای شما زیبا جویان تجویز خواهد کرد ، این دارو ها عوارض جانبی را کاهش می دهند و روند بهبودی را با وجود عوارض کم سرعت می بخشند. بنابراین بهتر است در زمان ها تعیین شده تمامی دارو های خود را مصرف کنید.

بدن خود را با نوشیدن آب هیدراته نگه دارید !

به طور کلی تمامی انسان ها باید روزانه حدود 8 لیوان آب بنوشند ، تاثیرات فوق العاده همراه با نوشیدن آب می تواند در مراقبت های بعد از جراحی بینی سبب بهبود سریع بافت های آسیب دیده در پروسه رینوپلاستی شود.

مراقبت عطسه و سرفه های خود باشید !

رفتار هایی همچون عطسه و سرفه که به صورت ناگهانی خواهند بود می توانند به ساختار جدید بینی در دوره نقاهت آسیب برساند.  در نتیجه به هنگام پیش آمدن هر یک از این موارد دهان خود را باز کنید و هوا را با فشار از دهان خود خارج نمایید ، خارج کردن هوا از بینی بسیار خطرناک بوده که زیبا جویان باید به آن توجه داشته باشند.

از فین کردن بپرهیزید !

طی پروسه رینوپلاستی به علت ایجاد برش های بسیار زیاد و اعمال تغییرات در بافت های داخلی بینی متورم خواهد شد ، به دنبال این تورم حفره های تنفسی بسته می شوند و افراد دچار اختلال تنفسی خواهند شد. برای آن که مسیر تنفسی را باز کنید ، از فین کردن بپرهیزید زیرا می تواند اسیب های جدی به بافت های داخلی بینی شما وارد کند . این عارضه در مراقبت های بعد از جراحی بینی تنها به مرور و با رعایت اقدامات توصیه شده و شست و شوی حفره های داخلی بهبود پیدا خواهد کرد.

از کمپرس های سرد استفاده کنید !

تورم و کبودی روی بینی و اطراف چشم ها بعد از رینوپلاستی شایع و طبیعی می باشد ، تنها با استفاده از کمپرس های سرد می توانید در مدت زمانی کوتاهی این دسته از عوارض جانبی را در خود کاهش دهید. نکته ای که باید بدانید عدم استفاده مستقیم از کمپرس های سرد می باشد ، در واقع بهتر است کمپرس را داخل یک حوله قرار دهید و سپس از آن استفاده کنید.

استراحت را فراموش نکنید !

استراحت کامل در 7  الی 10 روز ابتدایی بعد از رینوپلاستی امری کاملا ضروری است . در این بازه زمانی زیبا جویان باید از انجام هر گونه فعالیت خودداری کنند و به خوبی استراحت نمایند.

✔ تنفس بعد از جراحی زیبایی بینی چگونه خواهد بود ؟ توصیه های دکتر وحیده درتاج

 

آیا می توان بعد از عمل بینی از دخانیات استفاده کرد ؟

مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل حتی در اقدامات قبل از جراحی بینی در تهران نیز جز موارد بوده که باید زیبا جویان از مصرف ان ها خودداری نمایند. در واقع تاثیرات مضر آن ها می تواند قبل از آغاز فرایند رینوپلاستی با زیبا جویان همراه باشد. نیکوتین موجود در دخانیات بخصوص سیگار سبب اختلال جریان خون در مراقبت های بعد از جراحی بینی شده که طی جراحی ممکن است باعث خونریزی و در دوره نقاهت سبب کاهش روند بهبودی افراد شود. با توجه به توصیه های پزشک بهتر است تا بهبودی کامل عوارض جانبی افراد از مصرف این موارد خودداری نمایند.

تغذیه بعد از عمل بینی چگونه است ؟

یکی از اقداماتی که لازم است زیبا جویان در مراقبت های بعد از جراحی بینی در تهران  در رابطه با آن حساسیت لازم و کافی را داشته باشند ، رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی است. در روز های ابتدایی  بهتر است زیبا جویان مواد غذایی نرم و انواع پوره ها را مصرف کنند. همچنین مصرف مواد غذایی سفت و نیاز به جویدن ممنوع می باشد ، زیرا طی رینوپلاستی فک نیز تحت فشار قرار گرفته و قادر به مصرف محصولات غذایی سفت نمی باشد و می تواند سبب آسیب دیدگی زیبا جویان شود. ممنوعیت غذایی در این دوره تنها در مصرف مواد غذایی سفت نمی باشد ، بلکه نمک و ادویه بخصوص فلفل تا بهبودی کامل مضر بوده و افراد نباید از آن ها استفاده کنند. نمک و فلفل مانع از بهبودی بافت های آسیب دیده می شوند و سبب ایجاد اختلال در نتیجه رینوپلاستی خواهد شد.

اقداماتی که روزانه باید به آن ها توجه کنید

  1. سعی کنید از لمس کردن بینی خود بپرهیزید .
  2. محل برش ها را با استفاده از پراکسید و مرطوب کننده های دیگر ضد عفونی کنید.
  3. از پانسمان روی بینی خود محافظت کنید و از خیس شدن آن جلوگیری نمایید.
  4. زخم و خون های باقی مانده را به هنگام شست و شوی بینی به آرامی و با احتیاط پاکسازی کنید.
  5. اختلال بویایی یک عارضه طبیعی می باشد که به مرور زمان و با شست و شوی بینی بهبود پیدا می کند.
  6. محدودیت استحمام تنها در هفت روز ابتدایی بوده و افراد می توانند با گذشته این بازه به حمام بروند.
  7. با وجود آن که تنفس از دهان خواهد بود برای پیشگیری از خشک شدن لب ها از نرم کننده های لب استفاده کنید.
  8. هیچ گونه محدودیتی جهت رعایت بهداشت دهان و دندان وجود ندارد ، می توانید به آسانی بهداشت دندان های خود را رعایت کنید.
  9. خارج شدن ترشح و خونابه از حفره های بینی بسیار شایع است ،  شما زیبا جویان می توانید در مراقبت های بعد از جراحی بینی با استفاده از گاز استریل آن ها را پاکسازی کنید.
  10. در این دوره حرکات صورت خود را محدود کنید و تا حد ممکن از خندیدن ، گریه کردن و حرف زدن بسیار زیاد خودداری کنید.  ( از گریه کردن بپرهیزید زیرا علاوه بر ایجاد تغییرات در صورت سبب گرفتگی بینی نیز خواهد شد. )

🩹 آموزش چسب زدن بینی با جراح بینی تهران ، دکتر وحیده درتاج 

 

 

چسب بینی

در بیشتر مواقع ممکن است بهترین جراح بینی در تهران توصیه کند تا زیبا جویان در مراقبت های بعد از جراحی بینی از چسب بینی استفاده کنند ، چسب بینی در دوره نقاهت تورم را کاهش داده و فضای خالی میان استخوان و پوست را از بین می برد. جالب است بدانید که استفاده از چسب بینی برای افراد با بینی های گوشتی بسیار کاربردی و موثر است و نتایج فوق العاده را به همراه دارد.

مراقبت از زخم ها و بخیه ها بعد از جراحی بینی را فراموش نکنید !

برای آن که به بهترین نتیجه از رینوپلاستی خود را به دست آورید ، باید از برش ها و زخم های ایجاد شده در پروسه بعد از رینوپلاستی به خوبی و با دقت بسیار بالایی مراقبت کنید. باید بخیه های بیرونی را مرتبا تمیز کنید و آن ها را خشک نگه دارید. بخیه های غیر جذبی را در طول یک دوره یک الی دو هفته ای بعد از فرایند جراحی زیبایی بینی با مراجعه به جراح بینی بکشید. توجه داشته باشید که تمامی اقدامات که شما انجام می دهید با توسط پزشک تائید شود در غیر این صورت می تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد. لازم به ذکر بوده ، که می توانید با استفاده از محلول های بخصوص همچون پر اکسید هیدروژن و پماد های آنتی بیوتیک فرایند بهبودی را سرعت ببخشید. در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی در تهران ، با بکارگیری از یک دستگاه رطوبت ساز ، محیط را در سطح مطلوب نگه دارید ، که از اصلی ترین موارد در دوره نقاهت به شمار میرود. می توایند در این مواقع بدن خود را با بکارگیری از دوش تلفنی بشویید و موهای خود را با کمک فرد دیگری از عقب بشویید تا آب با صورت شما برخورد نداته باشد. توجه داشته باشید که فرایند شست و شوی خارج و قسمت های داخلی بینی توسط جراح به شما عزیزان آموزش داده خواهد شد تا بدون بروز هیچ گونه عارضه ای خطرناک از مزایای شست و شوی بینی بهرمند شوید. تنها لازم است تا تمامی موارد توصیه شده از جانب جراح را یک به یک رعایت کنید و هیچ یک از آن ها را پشت گوش نندازید. مراقبت از زخم ها در مراقبت های بعد از رینوپلاستی حرف اول را برای نتیجه نهایی میزند هرگز رعایت آن را فراموش نکنید.

✔ آیا می توان از پماد ترمیم کننده بعد از جراحی بینی استفاده کرد ؟

 

آیا از اهمیت بالای شست و شوی بینی در مراقبت های بعد از رینوپلاستی مطلع هستید ؟

گرفتگی بینی و عدم تنفس آسان افراد نیز از جمله عارضه های جانبی هستند که زیبا جویان بعد از رینوپلاستی با آن مواجه می شوند. در نتیجه در صورت مشاهده چنین عوارضی نگران نباشید ، زیرا با توجه به توصیه های جراح بینی ، شست و شوی حفره های بینی در مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند کمک موثری به بهبود تنفس شما عزیزان کند.  در صورتی که شما زیبا جویان عزیز با این موارد رو به رو شدید ، توصیه می شود با شست و شوی حفره بینی و پاکسازی آن ها در بهبود تنفس خود اقدامی موثر نیز انجام دهید. برای شست و شوی بینی می توانید از محلول سالین استفاده کنید ، که از جانب جراح بینی توصیه می شود. این محلول نوعی ضد عفونی کننده و پاکسازی کننده مجاری تنفسی می باشد ، که در دوره نقاهت و بعد از برداشت تامپون ، زیبا جو می تواند با استفاده از آن با محلول آب نمک به آرامی و با دقت بسیار بالایی نواحی داخلی بینی خود را پاکسازی کنند. از دیگر ویژگی های محلول سالین بعد از جراحی بینی مرطوب نگه داشتن و شست و شو آسان می باشد. برای استفاده از این محلول لازم است تا از یک سرنگ بکار بگیرید ، آن را به گونه ای از داخل یکی از حفره ها بریزید که از درون حرفه دیگر بینی خارج شود و تمامی لخته های خون نیز از داخل حفره های بینی خارج شود که بر بهبود تنفس افراد بسیار کمک خواهد کرد. البته تمامی این مراحل یک به یک از جانب جراح بینی به شما عزیزان در جلسات مشاوره آموزش داده خواهد شد.  لازم به ذکر بوده که به دنبال عدم تنفس آسان افراد ، ممکن است دچار خشکی گلو و لب ها شوند که بسیار آزار دهنده خواهد بود.

ورزش بعد از رینوپلاستی

همانطور که اشاره کردیم استراحت در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی در تهران بسیار مهم و ضروری است ، در نتیجه خودداری از انجام اقدامات ورزشی نیز از جمله مواردی است که در این دوره باید رعایت شود. انجام فعالیت های ورزشی بخصوص ورزش های رزمی که امکان وارد شدن ضربه به ساختار بینی بسیار زیاد است باید خودداری شود. در نتیجه برای آن که به جراحی بینی ترمیمی نیاز پیدا نکنید تا بهبودی کامل و با توجه به نظر جراح بینی خوب در تهران خود از انجام هر گونه ورزش بپرهیزید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها